JAK ZAOSZCZĘDZIĆ PIERWSZY TYSIĄC? SKĄD BRAĆ PIENIĄDZE?

Oszczędzanie

            Jeden tysiąc, dla jednych to będzie spora kwota, a dla drugich niewielka, wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Chciałam jednak Wam pokazać, że odłożenie tego tysiąca, nie będzie wymagało od Was wielkiego nakładu pracy i poświęcenia. Pomysłów na generowanie oszczędności jest mnóstwo, jednak wybrałam dziesięć, których stosowanie pomoże w zebraniu pierwszego tysiąca i mam nadzieję, wykształci w Was pozytywne nawyki oszczędzania bez przechodzenia w stan skąpstwa. No to zaczynamy J

Karty kredytowe, pożyczki i konta bankowe

To coś, o czym będę stale pisać jeśli tematem będzie oszczędzanie, odkładanie i pochodne. Jeśli posiadasz karty kredytowe, zamknij je i nigdy więcej nie daj się na nie namówić. Pożerają ogromną ilość pieniędzy z Twojego konta. Jeżeli korzystasz aktualnie z karty kredytowej, spłać ją jak najszybciej, a zaraz po tym zrezygnuj z użytkowania. Dokładnie to samo tyczy się pożyczek. Należy je spłacić tak szybko jak to możliwe i nie dać zarabiać bankom tylko dlatego, że mamy chwilowy kaprys i chcemy np. nowy telewizor. Czy liczyliście kiedyś ile udałoby się Wam odłożyć, gdybyście zamiast płacić bankowi, wrzucali pieniądze choćby na konto oszczędnościowe? Nie? Polecam zatem! Natomiast jeśli mowa o kontach bankowych, należy szukać takich, za których prowadzenia nie pobierają miesięcznych opłat, wypłata gotówki we wszystkich bankomatach jest bezprowizyjna i przelewy darmowe.

Tankowanie auta

często nie zwracamy na to uwagi i tankujemy w różnych miejscach, najczęściej tam, gdzie dopada nas złośliwa pomarańczowa kontrolka, a wystarczy raz na tydzień zatankować na stacji przy supermarkecie, w którym robimy zakupy by zaoszczędzić nawet do trzydziestu groszy na litrze paliwa, co daje spore dodatkowe oszczędności. Nie dajcie się także namówić na tankowanie 98 zamiast 95, która obecnie jest nawet o czterdzieści groszy droższa. Bajki o jej cudownym działaniu na silniki sprawdzają się tylko wtedy, kiedy tankujemy duże ilości takiego paliwa i robimy to stale, oczywiście pod warunkiem, że zanim paliwo trafiło do dystrybutora, nie zostało „ochrzczone”.

 

Spisywanie wydatków i zbieranie rachunków

warto to robić, by mieć możliwość zweryfikowania tego, na co wydajemy. Dzięki możliwości przeanalizowania rachunków, szybko znajdziecie mnóstwo rzeczy, które zakupione były pod wpływem emocji, są nieużywane lub nie potrzebowaliście aż takich ilości. Szybko zmniejszycie ilość wypijanej kawy na mieście czy szybkich posiłków, kiedy podliczycie ile Was to kosztowało. Dodać można tylko tyle: na zakupy wybierajcie się najedzeni i w miarę możliwości bez pociech.

Planowanie menu domowego na cały tydzień

jest niezwykle pomocne, ponieważ dzięki poświęconej wieczorem chwili, nie tylko zaoszczędzicie czas na codzienne bieganie po sklepach i pieniądze, ponieważ szerokim łukiem ominiecie pobliskie, osiedlowe i jednocześnie drogie sklepy, ale wykorzystacie także zakupione artykuły w stu procentach.  Często bowiem jest tak, że kupując różne artykuły spożywcze, warzywa i inne, nie zużywamy ich w całości do jednego posiłku, zatem zalegają w szafkach i lodówkach, po czym zepsute wyrzucamy  do śmieci. Natomiast planując jadłospis, łatwo możemy poukładać go w taki sposób, żeby nie marnować jedzenia, a wykorzystywać je w całości.

Sprawdź swoich dostawców mediów

obecnie każdy posiada internet, telefon z abonamentem czy korzysta z usług telewizji cyfrowej. Warto więc zainteresować się czy np. jeden z naszych dostawców nie oferuje wszystkich tych usług za niższą cenę. Coraz częściej dostępne są oferty, w których większa ilość świadczonych usług dostępna jest w bardzo korzystnej cenie. Dobrze również przeanalizować jakie programy oglądamy, ponieważ na początku kiedy wykupujemy usługę, dorzucane są pakiety dodatkowe, które w pierwszym okresie są bezpłatne lub opłaty są symboliczne, natomiast później wzrasta nasz abonament. Z różnych przyczyn odkładamy rezygnację z dodatkowych pakietów na później i płacimy więcej za coś, co jest nam w ogóle niepotrzebne.

Zakupy grupowe

wiele nowopowstałych portali umożliwia zakupy po naprawdę okazyjnych cenach. Wybierasz się na urlop? Sprawdź wcześniej, czy aktualnie nie ma świetnej okazji cenowej na miły wypoczynek lub wycieczkę, która wypada właśnie w ustalonym przez Ciebie terminie, albo po prostu, jeśli masz taką możliwość, najpierw sprawdź aktualne oferty i dostosuj termin urlopu. Wyszukuj posezonowych wyprzedaży, jeśli czaisz się na nowe narty czy zestaw do nurkowania.

Korzystaj z porównywarek cenowych

to naprawdę świetna sprawa, przed każdym zakupem sprzętu AGD i RTV, nowej lalki dla dziecka czy czegokolwiek innego, skorzystaj z porównania cen. Różnice między ofertami, często powodują zawrót głowy i niedowierzanie.

DIY

czyli zrób to sam. Jak często zdarzyło się Wam kupować prezent w pośpiechu? Często prawda? I zazwyczaj nie byliście zadowoleni z tego zakupu. Warto więc poszukać inspiracji, których jest niezliczona ilość i postawić na swoją własną pracę. Osoba obdarowana takim prezentem na pewno będzie czuła się wyjątkowa. W ten sam sposób, zrobicie piękne ozdoby do domu, na które obecnie wydajecie sporo pieniędzy.

Zarabiaj na sprzątaniu

i nie chodzi o dodatkową pracę, zarabiaj na sprzątaniu swoich rzeczy. Praktycznie każdy posiada książki, które przeczytał i nie koniecznie chce do nich wracać, można je więc sprzedać. Posiadamy także sporą ilość ubrań, których już nigdy nie założymy, a jeśli są to ubranka dziecięce, dodatkowy dochód można uzyskać co sezon. Sprzedać możemy także, nieużywane już przez dzieci zabawki, zamiast składować je w piwnicy. A dodatkowe fundusze odłożyć J

Odkładaj zawsze od razu po otrzymaniu wynagrodzenia

punkt dziesiąty, można potraktować  jako podsumowanie, a  właściwie także jako początek. Jeśli już wiecie na czym można oszczędzić i w jaki sposób uzyskać dodatkowe środki, mamy obalony podstawowy argument czyli „nie mam z czego odkładać”. Zatem kiedy już mamy z czego odkładać, ustalamy kwotę, która co miesiąc wpływa, np. na konto oszczędnościowe i zaczyna budować kapitał. Środki, które chcemy odkładać powinny wynosić 10% naszych dochodów, ale jeśli ktoś uważa, że w tym momencie jest to zbyt duża kwota, może zacząć od niższej. Najważniejsze, żeby w ogóle zacząć i konsekwentnie co miesiąc robić to samo. Istotne także jest, aby środki dodatkowe typu: premie, dodatki czy wygrane konkursy również odkładać, a nie przeznaczać na zaspokojenie chwilowych potrzeb, które zawsze się pojawią.

Pozostaje mi więc życzyć wszystkim powodzenia.

 

Arleta Pawlicka