Auto leasing – na czym polega, czy warto wziąć samochód w leasing?

Inne
Auto leasing - na czym polega, czy warto wziąć samochód w leasing

Pewnie wiele razy przewinęło się wam przez uszy słowo leasing. Pewnie wielu z was przyszło na myśl, co to jest, inni już pewnie znają to słowo i wiedzą, o co chodzi, być może niektórzy nawet korzystali z tego rodzaju usługi. Większości z nas wydaje się, że z leasingu może korzystać ktoś, kto ma jakieś przedsiębiorstwo albo duże firmy, ale czy na pewno? Na czym polega ta dosyć popularna w ostatnich latach forma finansowania i czy warto z niej skorzystać?
Złóż wniosek o kartę w Santander Consumer Bank
Najpierw wyjaśnię, czym jest sam leasing. Jest to słowo z języka angielskiego od słowa lease, które oznacza dzierżawę, wynajem. Leasing to nic innego jak forma finansowania środka trwałego. W leasing można wziąć w zasadzie wszystko, najpopularniejsze jednak są środki transportu, czyli samochody, lecz poza tym różnego rodzaju urządzenia i maszyny produkcyjne, sprzęt elektroniczny taki jak komputery, a nawet nieruchomości.

Sam leasing jest niczym innym jak umową pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą. Jest to umowa, którą reguluje w polskim prawie Kodeks Cywilny, są tam zawarte wszystkie warunki, jakie trzeba spełnić, aby zawrzeć taką umowę. Wszystko polega na tym, że leasingodawca daje nam, czyli leasingobiorcy prawo do korzystania z jakiegoś środka trwałego na jakiś określony w umowie czas, za jakąś określoną kwotę rozłożoną w ratach. Przez cały czas spłaty tego środka prawnym właścicielem jest leasingodawca, a dopiero po spłacie my, czyli leasingobiorcy. Leasingodawca albo wynajmuje nam nowy środek (na przykład z salonów samochodowych) albo jak to jest w przypadku aut, leasinguje nam samochód, którego jest właścicielem i który był już leasingowany wcześniej przez inną osobę. Ze środka leasingowanego, korzystać może tylko strona umowy, czyli leasingobiorca i nie może użyczać go osobą trzecim przez cały okres spłaty.

Rozróżnia się dwa rodzaje leasingu, finansowy i operacyjny. Leasing finansowy jest on zdecydowanie mniej popularny w naszym kraju wśród przedsiębiorców i tutaj możemy także rozróżnić dwie metody. Pierwsza polega na tym, iż automatycznie po spłacie wszystkich rat prawo własności przechodzi na leasingobiorcę i on jest właścicielem samochodu. Druga metoda jest taka, iż po spłacie całości albo jakiejś określonej w umowie części może on dodatkowo dopłacić konkretną kwotę zapisaną w umowie i również zostać pełnoprawnym właścicielem auta lub spłaca on przez określony czas określone raty i po tym okresie może dopłacić tą kwotę i zostać właścicielem samochodu. W przypadku leasingu finansowego środek trwały jest wliczany w skład majątku leasingobiorcy, co skutkuje tym, iż może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych, co wiąże się ze zwiększeniem kosztów przedsiębiorstwa i dodatkowo można do kosztów uzyskania przychodu doliczyć odsetki. Ten rodzaj leasingu znacznie opłaca się osobą zwolnionym z podatku VAT albo ze stawek na poziomie niższym niż 8%. Można dodać, że okres leasingu finansowego jest nieograniczony, lecz z reguły trwa on od 6 do 60 miesięcy, co mniej więcej oznacza pełny okres spłaty amortyzacji środka. Drugi rodzaj leasingu to leasing operacyjny, który jest znacznie popularniejszy wśród przedsiębiorców. W tym przypadku środek trwały nie jest wliczany w majątek leasingobiorcy, tylko w majątek leasingodawcy i to on może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ponieważ to on jest właścicielem środka. Leasingobiorca może wykupić samochód po upływie okresu umowy za określoną kwotę powiększoną o podatek VAT, lecz nie musi tego robić. Leasing operacyjny jest także zawierany na krótszy okres, który zwykle wynosi 40% okresu amortyzacji danego środka. Dużym udogodnieniem dla leasingobiorcy jest to, iż może on w koszty uzyskania przychodu wliczyć czynsz inicjalny (opłata pobierana przy zawieraniu umowy), opłaty manipulacyjne związane z umową i koszty użytkowania samochodu. Leasing ten jest także korzystniejszy z tego względu, ponieważ VAT doliczany jest do każdej raty stopniowo, dzięki czemu możemy je doliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a nie jak w przypadku finansowego od razu do pierwszej raty.
Złóż wniosek o kartę w T-Mobile Usługi Bankowe
Ale czy tylko osoby posiadające przedsiębiorstwo lub firmę mogą korzystać z leasingów? Otóż nie, leasing jest także przewidziany dla osób prywatnych nieprowadzących jakiejkolwiek działalności. Jeśli mówiłem o leasingu finansowym i operacyjnym to te dwa rodzaje są raczej przewidziane dla podmiotów gospodarczych. Natomiast, jeśli nie jesteśmy podmiotem gospodarczym dla nas przewidziany jest leasing konsumencki. Cały proces wygląda podobnie w porównaniu do leasingu dla przedsiębiorców, ale osoba prywatna nie może odliczyć sobie VAT’u, więc nie zyskuje żadnych korzyści podatkowych, lecz wydaje się on korzystniejszy z innego względu. A mianowicie leasing możemy wybrać wtedy, kiedy bank nie chce nam przyznać kredytu na ten cel. Kolejną korzyścią jest to, iż firma leasingowa może wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia, a w przypadku kredytu to raczej cięższa sprawa. Do minusów natomiast należy zaliczyć, że ulgi ubezpieczenia tracimy wraz z końcem umowy, a w przypadku kredytu nie. Leasingodawca także przez cały okres spłaty jest właścicielem pojazdu.

W przypadku brania pojazdu w leasing warto wiedzieć o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze, z czego składają się raty? Składają się one z raty kapitałowej, z której spłacana jest wartość samochodu i z raty odsetkowej, z której spłacane są koszty związane z leasingiem ustalane przez leasingodawcę. Dodatkowo doliczane są opłaty początkowe związane z umową i czasami także opłaty końcowe. Nie można także w żaden sposób naprawiać, czy modyfikować samochodu bez zgody leasingodawcy, ponieważ może to obniżyć wartość pojazdu. Kolejną sprawą jest to, iż przez cały okres spłaty samochód jest własnością leasingodawcy, co w porównaniu z kredytem jest rzeczą odwrotną, gdzie to my jesteśmy właścicielami.

Do plusów za to można zaliczyć następujące rzeczy. Jeśli mamy przedsiębiorstwo jest to świetne rozwiązanie jak nie chcemy angażować dużych pieniędzy, ponieważ możemy raty wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu i tym samym odliczyć VAT, jeśli wybierzemy leasing operacyjny. Za to nie możemy doliczyć sobie kosztów amortyzacji chyba, że wybierzemy leasing finansowy. Następnie po okresie spłaty możemy wybrać albo ten samochód dopłacając albo wybrać kolejny nowy i dalej korzystać z leasingu, co dla wielu przedsiębiorców, ale nie tylko, bo dla osób prywatnych jest dużym plusem.

Tak jak wszystko w świecie ma swoje plusy i minusy, leasing również. Dla wielu przedsiębiorców to na pewno duży plus zamiast kredytu w banku, ale i także dla osób prywatnych. Moim zdaniem jest to warta uwagi forma finansowania, którą należy rozważyć chcąc posiadać samochód, bo może nie będziemy do końca właścicielami, ale i tak wykorzystamy samochód w taki sam sposób. Z drugiej strony, komu potrzebna własność jak auto spełnia i tak swoją funkcję.

Aleks Budziak

2 comments

  1. Szymon

    Branie auto pod leasing staje się coraz bardziej popularne, sam od lat korzystam z takiej opcji i jestem bardzo zadowolony.

  2. Sebastian

    Teraz już wiem na czym to polega. Przez długi okres czasu to słowo gdzieś tam krążyło w moim otoczeniu ale aż głupio było się przyznać, że nie wiem co to tak na prawdę jest. Teraz może nawet się pokuszę o auto w leasingu bo odnoszę wrażenie że jest to opłacalne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *