BLIK – nowa metoda płatności

Konta bankowe

Blik to nowa metoda płatności, która w Polsce pojawiła się w 2015 roku. Jest to rodzaj płatności mobilnych, bo korzystanie z BLIK-a odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego takiego jak smartfon czy tablet. Za pomocą BLIK-a możemy zapłacić za zakupy i wypłacić pieniądze z bankomatu. I to wszystko bez gotówki czy karty płatniczej. Wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do Internatu i zainstalowaną aplikacją mobilną swojego banku (o ile obsługuje on płatności BLIK-iem).

Jak działa BLIK w sklepie, lokalu czy bankomacie?

Płatność BLIK-iem nie jest skomplikowana. Bardzo łatwo jest zapłacić BLIK-iem w sklepie czy lokalu, o ile terminal płatniczy obsługuje taką formę płatności. Wystarczy, że w momencie, w którym chcemy zapłacić za towar czy usługę, użyjemy swojego urządzenia mobilnego. Łącząc się z aplikacją BLIK przez Internet wygenerowany zostanie specjalny 6-cio cyfrowy kod, który podamy kasjerowi w sklepie lub lokalu. Potem wystarczy tylko zaakceptować transakcję w swoim telefonie i już zrealizowaliśmy płatność. O ile oczywiście mamy wystarczającą liczbę pieniędzy na swoim koncie bankowym, ponieważ BLIK pobiera je z przypisanego w aplikacji rachunku bankowego. Jeżeli natomiast chcemy wybrać pieniądze z bankomatu, zamiast wkładać kartę i wpisywać kod PIN, wybieramy opcję wypłaty BLIK-iem i wpisujemy w bankomacie wyświetlony na telefonie kod. Wystarczy zatwierdzić jeszcze transakcję w urządzeniu mobilnym, a pieniądze automatycznie zostaną pobrane z naszego konta i wypłacone w bankomacie. Równie łatwo można zapłacić za zakupy w sklepach internetowych, które oferują funkcję zapłaty BLIK-iem. Wystarczy tylko przepisać kod wygenerowany przez nasze urządzenie mobilne i zatwierdzić transakcję, a płatność zostanie uregulowana z naszego rachunku bankowego.

Jak jeszcze można wykorzystać BLIK?

BLIK oferuje także przelewy na telefon. Nie potrzebujemy wtedy numeru konta bankowego, na który chcemy wykonać przelew, wystarczy sam numer telefonu odbiorcy. Zatwierdzenie płatności wygląda identycznie jak w poprzednich rodzajach płatności. Ciekawą funkcją BLIK-a jest to, że kod, który wygeneruje nam urządzenie możemy wykorzystać jako czek. W wolnej chwili tworzymy w aplikacji maksymalnie 5 czeków na wybraną przez nas kwotę i przypisujemy do nich hasło. Otrzymujemy wówczas kod BLIK, który możemy wykorzystać w dowolnym miejscu, ale tylko przez 72 godziny od wygenerowania go. Nie potrzebujemy wówczas podczas wypłaty z bankomatu czy zapłaty w sklepie mieć przy sobie telefonu czy tabletu. Wystarczy karteczka z numerem i hasłem, a pieniądze możemy wybrać w każdym bankomacie z funkcją BLIK, lub zapłacić nim za transakcję każdym sklepie, którego terminal POS obsługuje płatności BLIK-iem. Czek BLIK może być bardzo przydatny kiedy ktoś z rodziny nie będzie miał przy sobie portfela z kartą, a nagle będzie potrzebował gotówkę. W parę minut będziemy w stanie przekazać mu środki.. Jedynym warunkiem jest znaleźć bankomat, który obsługuje płatności BLIK. Ewentualne różnice pomiędzy wartością czeku, a faktycznie wykorzystaną kwotą zostaną nam automatycznie zwrócone na rachunek bankowy.

Jakie są zalety BLIK-a?

BLIK jest przede wszystkim wygodny dla użytkowników. Włączenie aplikacji bankowej w telefonie i przepisanie 6 cyfr nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Może okazać się nieco dłuższe niż zbliżeniowa płatność kartą czy smartfonem, ale nie jest to znacząca różnica. BLIK może stanowić przyjemną alternatywę dla przeciwników płatności zbliżeniowych lub osób, które nie lubią nosić przy sobie ani portfela z gotówką, ani kart płatniczych. Także przy transakcjach internetowych BLIK okazuje się wygodniejszy, bo wystarczy wpisać  6 cyfr kodu zamiast podawania długiego numeru karty kredytowej. Ciekawą nowością dostarczoną przez BLIK jest możliwość przelewu pieniędzy z telefonu na inny numer telefonu. Jest to bardzo przydatna funkcja tej formy płatności, ponieważ nie musimy znać numeru konta osoby, której chcemy przekazać środki pieniężne. Dużą zaletą BLIK-u jest jego bezpieczeństwo.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Największy wpływ na bezpieczeństwo BLIK-a ma fakt, że kody, które są tworzone przez aplikację mobilną są jednorazowe i aktywne jedynie przez 2 minuty. Nie ma więc obaw, że ktoś wykorzysta nasz kod ponownie przy innej płatności. Czeki BLIK są ważne 72 godziny i prócz 9 cyfr numeru czeku musimy znać jeszcze kod PIN nadawany w aplikacji mobilnej. Każda transakcja powyżej 50 zł wymaga także zatwierdzania kodem PIN na terminalu płatniczym, co dodatkowo podwyższa bezpieczeństwo tej metody płatności. Każda transakcja (nawet ta poniżej 50 złotych) musi także zostać zatwierdzona na smartfonie, gdzie widoczne są takie dane jak kwota transakcji, nie ma więc mowy o pomyłce i zapłaceniu za nie swoje zakupy przy płatności BLIK-iem. Musimy jednak pamiętać, że smartfon z zainstalowaną aplikacją bankowości mobilnej należy chronić kodem PIN, bez którego nie da się skorzystać z telefonu. Warto mieć także zainstalowana najnowszą wersję oprogramowania i program antywirusowy.

Podsumowując, BLIK wydaje się bardzo przyjazną metodą płatności mobilnych. Jedynym mankamentem jest fakt, że mało sklepów i lokali akceptuje płatności BLIK. Jednak duże bezpieczeństwo, wygodne korzystanie i wiele dodatkowych funkcji może poskutkować w przyszłości tym, że BLIK zdominuje rynek płatności mobilnych. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj możliwość płacenia czekami, która niweluje potrzebę posiadania przy sobie zarówno karty płatniczej jak i telefonu.

Aleksandra Lukoszek