Konto bankowe dla obcokrajowca / nierezydenta – otwarcie konta w polskim banku

Konta bankowe
konto-bankowe-dla-obcokrajowca

Konto bankowe dla obcokrajowca np. dla Ukraińca.

W Polsce coraz częściej spotykamy się z cudzoziemcami i nie zawsze są to osoby, które z różnych przyczyn uciekają ze swojego państwa. Wielu trafia do Polski “na chwilę”, traktują Polskę jako przystanek między innym krajem, ale coraz częściej zostają u nas. Czy planują swój pobyt na chwilę czy na dłuższy okres czasu chcą jakoś prosperować, chcą mieć za co żyć i za co ewentualnie wyruszyć w dalszą podróż. Wszędzie gdzie podejmą legalną pracę, pracodawcy wymagają konta osobistego. Co zrobić by je założyć? Co jest do tego potrzebne?

Które banki i jakie dokumenty dla cudzoziemca?

Cudzoziemiec może otworzyć konto osobiste w dowolnie wybranym przez siebie banku, wszystkie instytucje deklarują taką możliwość. Wymagane dokumenty to: paszport lub dowód osobisty ( w przypadku obywateli Unii Europejskiej bankom powinien wystarczyć dowód osobisty) karta pobytu uzasadniająca cel i czas trwania pobytu na terenie Polski, wiza. Występują one w różnych kombinacjach w zależności od banku. W tych najbardziej popularnych:

  • PKO BP – dowód osobisty
  • Alior Bank – karta pobytu i paszport
  • mBank – karta pobytu
  • Millenium – paszport i dowód osobisty (wydany w Polsce lub innym kraju)
  • Bank BGŻ – paszport i dokument potwierdzający miejsce zameldowania w Polsce
  • WBK – paszport i karta pobytu

Zdarzyć się może, że bank poprosi o okazanie numeru PESEL wówczas cudzoziemiec musi zgłosić się do organów administracji wojewódzkiej, który przypisze takowy numer.

Konto oszczędnościowe dla obcokrajowca, czy warto?

W przypadku kiedy konto osobiste otwiera cudzoziemiec lepiej by nie otwierać rachunku oszczędnościowego- unikniemy wówczas konsekwencji podatkowych. Fiskus nie ukrywa, że pobiera podatek od odsetek kapitałowych. Zasady opodatkowania odsetek są bardziej skomplikowane dla osób, które w Polsce i nie posiadają w naszym kraju ośródka interesów życiowych, a dodatkowo przebywają za granicą dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jest również wyjście i z tej sytuacji, umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli Polska ma podpisaną takową umowę z krajem cudzoziemca oznacza to, że odsetki od depozytów założonych przez nierezydentów opodatkowane są stawką 5% w kraju ich powstania. Ważne by przedstawić w banku certyfikat rezydentcji wystawiony przez zagraniczny urząd skarbowy.

Kiedy nie przedstawiamy w banku tego certyfikatu, nasze depozyty będą oprocentowane stawką 19%.

Standardowe konto osobiste

Konta osobiste, które są oferowane przez banki są bardzo nisko oprocentowane lub wcale nie mają oprocentowania. Zagraniczni posiadacze takiego rachunku nie muszą więc obawiać się dodatkowych komplikacji. W tym przypadku wato wspomnieć, że podatek Belki naliczany jest z dokładnością do 1 grosza. Podatek Belki jest podatkiem naliczanym od zysków kapitałowych.

Co z lokatą i innymi formami oszczędzania dla obcokrajowca?

Oczywiście są one dostępne tak samo dla obywateli jaki i dla cudzoziemców. Dla cudzoziemców radzi się natomiast dokładne sprawdzenie przepisów, przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, a przede wszystkim to co zostało ujęte wyżej, czyli umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania.

Nie można też przyjąć postawy “co wydarzyło się w Polsce, zostaje w Polsce” ponieważ krajowy fiskus ma obowiązek informowania zagranicznych urzędów skarbowych w innych krajach Unii Europejskiej o dochodach uzyskanych na terenie Polski.

Sylwia Paczkowska

1 comment

  1. Arek

    w tym wszystkim goowno prawda w 2018 roku zaden bank oprocz aliora nie chcial zalozyc konta mojej zonie niemce wymagali karty pobytu no to smieszne obywatel EU z karta osiedlenia przy czym w de polak nie ma problemu z zalozeniem konta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *