Czy jest możliwość wzięcia leasingu na używany samochód?

Inne

Czym jest leasing?

Leasing nie jest niczym innym, jak rodzajem wypożyczenia samochodu przez przedsiębiorcę samochodu od firmy leasingowej. Najczęściej w ofertach takich firm znaleźć można propozycje dotyczące leasingu nowych aut. Jednak wielu uważa, że  zakup samochodu prosto z salonu jest nieekonomiczny, bądź po prostu nie może sobie na nie pozwolić. Rozwiązaniem może być opcja leasingu używanych samochodów. Nie jest ona jednak tak prosta i klarowna jak w wypadku nowiutkich aut, jednak warto poświęcić na nią chwilę i przeanalizować jej elementy.

Samochód używany musi spełniać określone warunki by była możliwość leasingu.
Pierwszym kryterium branym pod uwagę przy decyzji dotyczącej udzielenia leasingu jest wiek samochodu. Używane auto nie powinno mieć więcej niż 3 lata, oczywiście zdarzają się firmy, które uznają 4-letnie auta, ale rzadko kiedy mogą być one starsze. W szczególnych wypadkach pod uwagę brana jest wartość i stan samochodu, a decyzja opierana jest na opinii ekspertów do spraw ryzyka, którzy reprezentują daną firmę, niestety akceptacje takich wniosków zdarzają się sporadycznie. Jednak warto pamiętać że maksymalny wiek auta w leasingu to 8 lat, zatem nawet jeśli uda nam się wziąć 4-letni samochód w leasingu to możemy korzystać z oferty przez maksymalnie 48 miesięcy.
Ważne jest także pochodzenie pojazdu. Firmy leasingowe nie zawsze godzą się na leasing auta z niepewnego źródła. Często wymagane jest, że jeśli już decydujemy się na leasing używanego auto, to ważne żeby samochód pochodził od zaufanego dostawcy np. autoryzowane dealera. Powodem tych restrykcji jest to, że podczas leasingu oraz w momencie przejęcie to firma leasingowa staje się formalnym właścicielem samochodu. Obserwując rynek w Polsce nie trudno zauważyć, że wiele aut przekracza granicę wiekową, a także nie pochodzi od wystarczająco wiarygodnych dostawców. W stronę klienta wychodzą nowe, często bardziej liberalne firmy godzące się na samochody pochodzące z importu, od osób prywatnych czy też z komisów.
Kupując auto warto zwrócić uwagę na to, czy dostawca jest w stanie wstawić pełną fakturę VAT. Jest ona konieczna do bardziej atrakcyjnego leasingu operacyjnego, w którym leasingobiorca może odliczyć VAT i wpisać raty leasingowe w koszty. Oczywiście jeśli otrzymamy fakturę VATmarża (czyli fakturę bez VAT) w grę wchodzi leasing, ale jedynie finansowy, w którym w koszty leasingu wpisuje się odsetki od leasingu oraz amortyzację auta.

Leasing samochodu używanego niesie za sobą dodatkowe koszty.

Nim firma leasingowa zdecyduje o możliwości leasingu danego auta musi ocenić jego wartość. Odbywa się to poprzez wysłanie rzeczoznawców, którzy pobieżnie sprawdzą stan techniczny samochodu oraz wycenią jego wartość, koszt wyceny to koło 300zł i obciążony jest nim leasingobiorca. Niestety jeśli decydujemy się na wzięcie w leasing danego auta, warto sprawdzić jego stan techniczny w zaprzyjaźnionym nam warsztacie, ponieważ rzeczoznawca nie skontroluje dokładnie stanu pojazdu, nie wykryje ewentualnych ukrytych usterek. Dlatego też poniesiemy podwójne koszty kontroli auta. Zatem mimo, że sam samochód jest tańszy, to jego eksploatacja może okazać się droższa niż w wypadku zakupu nowego pojazdu.
Jeśli decydujemy się na leasing auta warto pamiętać, że obowiązkowe jest ubezpieczenie OC, a także AC. Zatem nawet kupując używany pojazd nie można zrezygnować z dodatkowego ubezpieczenia, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Co więcej w przypadku kradzieży samochodu umowa leasingowa automatycznie wygasa, a firma leasingowa  (jako oficjalny właściciel) otrzyma zwrot od ubezpieczyciela.
Warto też pamiętać, że to leasingobiorca ponosi wszystkie koszty ewentualnych napraw samochodu, ponieważ nie obejmuje go już  gwarancja. Należy też liczyć się z dodatkowymi i częstszymi badaniami stanu technicznego pojazdu. Kolejną różnicą między leasingiem nowego auta, a używanego jest wkład własny. W przypadku samochodu prosto z salonu wynosi on od 1%, natomiast w leasingu używanego auta wkład własny waha się od 10% do nawet 45%. A także wyższe ubezpieczenie używanego samochodu w stosunku do nowego auta.
Decydując się na leasing używanego auta warto dokładnie przejrzeć oferty firm leasingowych znajdujących się na rynku, a także spróbować wynegocjować jak najlepsze warunki. Umowa leasingowa jest jak wiele innych umów handlowych, zatem przed jej podpisaniem, można próbować wypracować jakieś ustępstwa, spróbować skorzystać z atrakcyjnych bonusów. Negocjacja jest najlepszą drogą do osiągania sukcesu i dbania o interesy. Samochód używany musi spełniać określone warunki, aby była możliwość wzięcia go w leasing, jednak jeśli nadarzy się taka okazja warto z niej skorzystać. Mimo, że w Polsce mało kiedy samochody używane są brane w leasing, nie można zrażać się na wstępie i rezygnować tylko ze względu na warunki towarzyszące umowie. Bez wątpliwości oferta leasingowa może się ona okazać dużo bardziej korzystna niż wzięcie kredytu na samochód, wystarczy jedynie znaleźć auto spełniające określone kryteria.

 

Katarzyna Siejka