Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe ?

Kredyty Ubezpieczenia

Nastał ten dzień – zdecydowaliśmy o własnym mieszkaniu. A może po prostu zobaczyliśmy świetny laptop, który przydałby nam się w codziennym życiu. Nie musi to być laptop! Rower dla dziecka, bo zbliża się komunia, ekspres do kawy, który postawi nas każdego ranka do życia. Do tego pralka się zepsuła, a telewizor jest stary i nie można oglądać na nim filmów w HD.

Nieważne, którą ścieżkę wybierzemy łączy je jedno – kredyt. No, chyba że jesteśmy wśród najlepiej zarabiających ludzi na świecie, to wtedy fakt, „kredyt” to obce słowo. Telewizor ma najlepsze opcje, mieszkanie nas nie interesuje, bo mamy cztery domy a na komunie kupujemy siostrzeńcowi odrzutowiec, a nie rower. Jednakże bynajmniej mnie jeszcze ciągle brakuje do tego poziomu życia i kredyt to nie obce słowo.
Bardzo często, a szczególnie przy dużych kwotach, wymogiem banku jest ubezpieczenie kredytu.

Czy jest ono obowiązkowe ?

W rozumieniu prawa przykładem ubezpieczenia obowiązkowego jest ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych. Idąc tym tropem, żaden przepis prawny nie nakłada na kredytobiorców takiej powinności. Dlaczego więc nie kiedy ubezpieczenie naszego kredytu jest przedstawiane jako obowiązkowe ?

Zacznijmy od początku. Dla banku jest to zabezpieczenie, najczęściej obejmuje ryzyko śmierci kredytobiorcy, utraty przez niego zdrowia lub pracy. Niektóre instytucje finansowe uzależniają udzielenie kredytu od wykupienia właśnie takiego ubezpieczenia. Dlatego pomimo tego, że nie są obowiązkowe, mogą być warunkiem wzięcia kredytu. W momencie, w którym jako kredytobiorcy odmówimy zakupu ewentualnej polisy, bank może odmówić nam wsparcia finansowego albo przedstawić mniej korzystne dla nas warunki.
Zdarza się jednak, że przedstawia się nam ubezpieczenie dobrowolne i tylko od nas zależy czy je wykupimy. Zanim złożymy podpis pod taką opcją fakultatywną, musimy dokładnie zapoznać się ze szczegółami oraz jej ceną.

Ubezpieczenie kredytu może być pomocne, szczególnie zaistnienia trudnej sytuacji życiowej. Jednakże banki nie zawsze oferują korzystne dla klienta ubezpieczenia. Bardzo często ma miejsce sytuacja, w której pracownicy tych instytucji utwierdzają nas w przekonaniu, że nasza polisa obejmuje każdą ewentualność. Tak jak różne są ubezpieczenia OC czy usługi bankowe, tak różne są opcje polisy naszego kredytu. Warto dokładnie czytać opcje, które są nam przedstawiane w placówce. Nie musimy się martwić wyszukiwaniem na własną rękę, ponieważ warunki takiego świadczenia muszą być nam przedstawione w tym banku. Jest to konieczne, aby dobrze zrozumieć, co oferowane nam jest za określoną składkę i z czym później możemy się odwoływać do ubezpieczyciela.

Wprawdzie żaden przepis prawa nie nakazuje na nas obowiązku ubezpieczenia kredytu i w momencie, w którym nie chcemy wykupić danej polisy to jednak bardzo ciężko znaleźć nam wolny od takiego świadczenia kredyt. Dla wielu klientów taka dodatkowa opcja może być korzystna z powodu tego, że nie będą musieli przedstawiać innych zabezpieczeń spłat kredytu.
Bank nie ma prawa nakazać, abyśmy wykupywali polisy u ubezpieczyciela przez nich wybranego ani też byśmy wchodzili w opcje grupowych ubezpieczeń.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie tak jak kredyt będzie z nami przez pewien okres w naszym życiu (czasami bardzo długi czas) dlatego warunki muszą odpowiadać naszym potrzebą, mniejsza składka jak w przypadku ubezpieczeń grupowych może spowodować, że nawet w momencie złej sytuacji (zdrowotnej, finansowej) nie będziemy mogli z niego skorzystać.
Ubezpieczenie obowiązkowe nie jest, choć może być wymogiem banku. Mamy jednak prawo wybrać sobie dogodną dla nas opcję, która może sprawić, że będziemy spali spokojnie w razie ewentualności, których nie możemy zaplanować.
Czytajmy wszystko, co podpisujemy i nie bójmy się odezwać. Tak jak wybieramy w sklepie pomiędzy ładnymi jabłkami a lekko poobijanymi, tak mamy prawo zdecydować
o ubezpieczeniu albo jego braku.

 

Magdalena Szydłowska