Czy wymiana walut online jest bezpieczna?

Inne
Czy wymiana walut online jest bezpieczna

Chciałbyś rozpocząć oszczędzanie dzięki wymianie walut w internecie, jednak obawiasz się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy oraz danych osobowych? Odnosisz wrażenie, że tradycyjne kupowanie waluty w kantorze czy banku jest bezpieczniejsze, ponieważ otrzymujesz pieniądze bezpośrednio do ręki? Przeczytaj zatem poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób są zabezpieczane serwisy wymiany walut online. Czy potencjalne oszczędności na poziomie 8% idą w parze z bezpieczeństwem zawieranych transakcji?

Wymiana w tradycyjnych punktach wcale nie taka bezpieczna

Sprawa wydaje się prosta. Bierzesz gotówkę, udajesz się do banku lub stacjonarnego kantoru i odbierasz walutę, którą potrzebujesz. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że w międzyczasie możesz być obserwowany przez złodziei, którzy planują atak rabunkowy. Media co pewien czas informują o kradzieżach wraz z pobiciami, które mają miejsce w bliskiej odległości od stacjonarnych punktów wymiany walut. Warto zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w przypadku, kiedy zamierzasz wymieniać walutę o dużej wartości.

Jeżeli zdecydujesz się natomiast na wymianę waluty online, możesz zawierać błyskawiczne transakcje bez konieczności wychodzenia z domu. Zyskujesz zarazem gwarancję uzyskania znacznie korzystniejszych kursów w porównaniu do oferty stacjonarnych kantorów oraz banków. Internetowe giełdy walutowe naliczają jedynie niewielką prowizję, która nie przekracza 1% wartości każdej transakcji. Najstarszy i największy obecnie serwis Walutomat, pobiera z tego tytułu nie więcej niż 0,2%. Jest on dostępny pod adresem https://www.walutomat.pl/.

Jak wybrać bezpieczny serwis wymiany walut online?

Społecznościowe platformy walutowe są bezpieczne pod warunkiem, że stosują analogiczne mechanizmy szyfrowania danych, jak banki w systemach bankowości elektronicznej. Należy do nich zaliczyć zwłaszcza protokół SSL (Transport Layer Security) z 256-bitowym kluczem, stanowiący niezawodną ochronę przed atakami cyberprzestępców w trakcie transmisji danych. Aby upewnić się, czy jest on stosowany przez dany serwis, wystarczy zaobserwować informacje wyświetlane w polu adresu przeglądarki. Powinna w tym miejscu wyświetlić się ikonka zielonej kłódki, a sam adres strony www. musi być poprzedzony prefixem „https”. Platforma elektroniczna zwiększa również bezpieczeństwo swoich użytkowników, zobowiązując ich do potwierdzania każdej transakcji za pomocą kodu SMS.

Warto również przed dokonaniem wyboru serwisu, zweryfikować jego wiarygodność. Sprawdź zatem do jakiej firmy należy, od jak długiego czasu działa na rynku oraz jaką może się pochwalić liczbą zarejestrowanych użytkowników. Zwróć również uwagę na posiadane licencje oraz certyfikaty. Do najważniejszych z nich można zaliczyć licencję instytucji płatniczej KNF-u.

Podsumowanie

Wymiana walut online może być zatem co najmniej równie bezpieczna w porównaniu do transakcji zawieranych w sposób tradycyjny. Warto zatem zdecydować się na taki krok, tym bardziej, że dzięki temu oszczędzamy swój czas oraz pieniądze.

3 comments

 1. rk

  zaskoczenie podczas tego rocznych wczasów na wyspie zakynots na, którym
  nie było kantora z polską walutą…

 2. Wiktor

  I właśnie dlatego się cieszę z kantorów online. Każda waluta jest dostępna, a często się zdarza, że oferty wymiany są korzystniejsze niż stacjonarnie

 3. Renata

  Do tego nie trzeba wychodzić nigdzie z domu i chodzić od kantoru do kantoru poszukując danej waluty. Noga na nogę, ciepła herbatka i wymiana walut online !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *