Dlaczego warto się ubezpieczyć? Ubezpieczenia dla osób uprawiających sporty

Ubezpieczenia
Dlaczego warto się ubezpieczyć Ubezpieczenia dla osób uprawiających sporty

Życie co chwilę wystawia nas na próbę, choć dość często robimy to sobie my sami. Nieraz się słyszy jak ktoś sobie coś połamał, bo wydarzył mu się jakiś nieszczęśliwy wypadek. Nieraz także śmialiśmy się oglądając filmy jak ludziom przytrafiają się wypadki. Oczywiście, jeśli nas to nie spotka to wydaje się być zrządzeniem losu albo ludzką głupotą, ale raczej nikt by nie chciał, aby to jednak jego spotkało. Ale jeszcze bardziej dobijającą myślą jest to, iż nie możemy dostać pieniędzy na nasze leczenie i musimy sami za siebie płacić. Jak tego uniknąć?

Odpowiedź jest prosta wystarczy się ubezpieczyć. Liczba nieszczęśliwych wypadków może być nieokreślona i nie wiadomo, kiedy mogą one wystąpić. Obecny świat jest tak skonstruowany, że nie jest wcale bezpieczniejszy niż tysiąc lat wcześniej, kiedy to ludzie brutalnie się mordowali. Oczywiści dzisiaj nikt po mieście nie lata z dzidą i nie poluje na innych, choć i to niewykluczone, bo jak wiadomo na świecie jest nie mało wariatów. Ale obecne zagrożenia to chociażby ruch uliczny, konstrukcje budowlane, są i tacy, którzy już tak wrośli w miasto, że jak poza nie wyjeżdżają to potrafią się całkowicie połamać na zwykłej łące, a są i tacy, którzy się potykają na wybetonowanej drodze. Więc zagrożenia czyhają za każdym rogiem. Są także tacy, którzy narażają się z racji wykonywanego zawodu lub pasji, a mianowicie sportowcy. Jest to dosyć specyficzna grupa ludzi, gdyż sami z własnej woli narażają się na ryzyko nie tylko kontuzji, ale także śmierci. Czy tacy ludzie także mają szansę się ubezpieczyć od nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania swojej pasji?

Oczywiście, że tak, bo ubezpieczyć można prawie wszystko nawet swój głos w przypadku piosenkarzy albo biust w innych przypadkach i właśnie dla sportowców wymyślono także ubezpieczenie sportowe. Ubezpieczenie to jest skierowane nie tylko do zawodowców, ale także do amatorów i sportowców wyczynowych trenujących w klubach lub na własną rękę. Jedyna różnica między tym, jakim rodzajem sportowca jesteśmy i odpowiednim dla nas ubezpieczeniem jest cena. Od ceny właśnie zależy, na jaki limit pieniężny możemy się ubezpieczyć i jakie z tym są powiązane profity. Sportowcy wyczynowi albo zawodowcy na pewno będą musieli zapłacić więcej w zależności od tego, jaki rodzaj sportu uprawiają i jak wysokie chcą mieć ubezpieczenie. Na przykład spadochroniarze lub lotnicy zapłacą więcej z racji podwyższonego ryzyka uprawianego sportu. Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych, czyli wysokiego ryzyka bywa często trzy krotnie wyższe od standardowych ubezpieczeń.

Kiedy wystarczy wykupić standardowe ubezpieczenie, a kiedy rozszerzyć jego opcję w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych? Ubezpieczenie standardowe oferuje zazwyczaj NNW, OC i KL (koszty leczenia). Ubezpieczenie standardowe wystarczy nam wtedy, kiedy chcemy uprawiać amatorsko sporty na przykład jazdę rowerem górskim albo kajaki po wytyczonych do tego trasach. W tego tylko typu przypadkach obejmie nas ubezpieczenie standardowe, bo jeśli zapragnie nam się zjazd dziką trasą i przytrafi wypadek to ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Dlatego warto wykupić pakiet rozszerzony, który uwzględnia sporty ekstremalne, które możemy uprawiać poza szlakami i gdzie tylko dusza zapragnie. Możemy wykupić oddzielne ubezpieczenie od sportów ekstremalnych albo dokupić pakiet rozszerzony do ubezpieczenia standardowego. Często przed wykupieniem takiej polisy, ubezpieczyciele wymagają określenia konkretnej przez nas uprawianej dyscypliny i często też tak bywa, że ubezpieczenie obejmuje tylko tą jedną dyscyplinę, występuje to zazwyczaj w przypadku osobnej polisy.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, można sprawdzić, jakie sporty ubezpieczyciel uważa za ekstremalne. Warto jest na to uważać podczas podpisywania umowy i sprawdzać, chyba że rzeczywiście będziemy uprawiać tylko tą jedną dyscyplinę. Oczywiście są także ubezpieczenia dla całych grup sportów ekstremalnych. Kolejną rzeczą, jaką wymagają ubezpieczyciele jest przeprowadzenie badań lekarskich czy jesteśmy zdolni do uprawiania tej dyscypliny i w ogóle sportu. Chodzi o to czy nie mamy ukrytych chorób lub kontuzji, które się szybko uaktywnią i pozwolą na skorzystanie z ubezpieczenia przez nas wykupionego.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie sportowe? W zależności od potrzeb i rodzaju wykonywanej dyscypliny sportowcy wybierają różne warianty, ale każdy chce jak najszybciej wrócić do ponownego uprawiania dyscypliny, lub swojego zawodu sportowca. Dlatego takie ubezpieczenia oferują wypłatę odszkodowania na przykład każdego dnia lub w innych przedziałach czasowych w zależności od czasu leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczenie sportowe oferuje także wyższe limity dla kosztów leczenia, gdyż sportowcy często korzystają ze specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Z ubezpieczeniem sportowym możemy wykupić dodatkowo inne świadczenia na przykład zwrot kosztów protez.

Czy warto się ubezpieczyć, tego chyba nie trzeba wyjaśniać. Czy żyjemy spokojnie, normalnym życiem, czy lubimy jak skacze nam poziom adrenaliny to ubezpieczyć się warto. Ubezpieczenie w dzisiejszych czasach to taka sama podstawa zwykłego funkcjonowania jak jedzenie czy picie, bo nie da się przewidzieć, co nam los przyniesie, a chyba nikt by nie chciał płacić za swoją nieuwagę, czy ryzyko zawodowe. Więc najlepszym rozwiązaniem jest się ubezpieczyć i spać spokojnie nawet, jeśli nie śpimy.

Aleks Budziak

2 comments

  1. Kasia

    Pewnie że warto się ubezpieczać, nigdy nie wiadomo co może się przytrafić, a nie warto kusić losu 😛

  2. Damian

    Ja jako fan sportów ekstremalnych nie wyobrażam sobie nie wykupić ubezpieczenia . Ryzyko jest duże w większości przypadków, a bez ubezpieczenia możemy przysporzyć sobie tylko kłopotów i niepotrzebnych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *