Doradztwo finansowe – plusy i minusy. Czy warto mieć doradcę finansowego?

Inne
Doradztwo finansowe – plusy i minusy. Czy warto mieć doradcę finansowego

Pewnie nie raz już słyszeliście, a niektórzy z was pewnie mieli styczność z doradcą finansowym. W Polsce ta dziedzina dopiero zaczyna rozkwitać w porównaniu do państw zachodnich, gdzie tam stosunkowo więcej osób korzysta z takiej formy pomocy, na co dzień. Do tej pory w Polsce doradztwo finansowe było kojarzone bardziej z typowymi wciskaczami produktów finansowych i ubezpieczeń, nie bez powodu, bo właśnie od tego zaczynała ta branża, od akwizycji.
Złóż wniosek o kartę w Santander Consumer Bank
Na początku wyjaśnię, czym jest doradztwo finansowe. Jest to branża z dziedziny usług finansowych, lecz nie polega na sprzedaży bezpośredniej tylko na samym doradztwie i pomocy. Doradztwem finansowy jak nie trudno się domyśleć zajmują się doradcy. W obecnej chwili w Polsce doradcą finansowym tak na dobrą sprawę, może zostać każdy. Wystarczy założyć działalność gospodarczą, podpisać umowę z jakimś bankiem o sprzedaży ich produktów i gotowe. Oczywiście doradca powinien charakteryzować się pewnymi cechami i kompetencjami tzw. miękkimi, czyli wrodzoną empatią, inteligencją emocjonalną i przede wszystkim najzwyczajniej powinien mieć gadane. Jak najbardziej, najlepiej jest ukończyć studia o podobnym kierunku lub posiadać duże doświadczenie w finansach. Obecnie na Polskim rynku istnieje kilkadziesiąt firm świadczących usługi tego typu.

Firmy zajmujące się doradztwem najczęściej oferują nam pomoc z zakresu inwestycji i oszczędności, planowania i analizy domowego budżetu, ubezpieczeń, kredytów, leasingów i pozyskiwania kapitałów, a także z dziedziny nieruchomości takie jak sprzedaż domów i działek, kupno lub zamiana nieruchomości.

Więc pewnie zadajecie sobie pytanie, ile nas kosztuje takie doradztwo finansowe? I teraz wiele osób się zdziwi, bo tak naprawdę nic. Doradca pracuje dla nas za darmo, ale tylko teoretycznie. Lecz zacznijmy od początku. Mając jakąś potrzebę na przykład chcemy wziąć kredyt albo się gdzieś ubezpieczyć i nie mamy zielonego pojęcia, która oferta jest dla nas najlepsza to kierujemy się z tym do doradcy finansowego. Doradca znając obecny rynek takich ofert dobiera dla nas najbardziej odpowiednią i opłacalną ofertę. Kiedy już się zdecydujemy i podpiszemy umowę to tylko jesteśmy zobowiązani do spłaty takiego kredytu, bądź opłacania ubezpieczenia. I właśnie w tym momencie doradca na nas zarabia, gdyż ma on podpisaną umowę z danym bankiem lub ubezpieczycielem i on mu wypłaca prowizję od sprzedanego nam produktu. Ale dlaczego mówię, że doradca na nas zarabia jak przecież to bank mu płaci? Dlatego, że tak naprawdę prowizja, którą doradca dostaje jest wliczona w całkowite koszty naszego kredytu bądź to ubezpieczenia i tym samym to my opłacamy takiego doradcę.

Zarobki takich doradców są zależne od wielu czynników, ale najważniejszym jest produkt, jaki nam zaproponowali. Bo od wielkości i zwykłej opłacalności dla banku jest uzależniona wysokość prowizji takiego doradcy. Zarobki doradców na Polskim rynku są przeróżne i nie ma jakiejś ustalonej konkretnej stawki. Wahają się one od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy, ale to tak jak mówiłem zależne jest od produktu, jaki sprzedali.
Złóż wniosek o kartę w T-Mobile Usługi Bankowe
I tutaj nasuwa się kolejne pytanie, skoro doradca zarobi więcej na konkretnych produktach to wciska nam jakiś produkt z myślą on nas czy o sobie? No właśnie, to dosyć trudne pytanie, bo jedynym sposobem na odpowiedź jest skorzystanie z usług doradcy i sprawdzenie czy rzeczywiście na tym zyskaliśmy. Bo przecież doradca może nam doradzać wzięcie większego kredytu, bo wtedy zarobi najwięcej albo dodatkowo będzie nam wciskał ubezpieczenia i inne produkty nie po to, że nam się opłacają czy rzeczywiście ich potrzebujemy, ale dlatego, że dodatkowo na nich zarobi. To czy rzeczywiście trafimy na takiego doradcę to jedno z niewiadomych.

Na koniec podsumujemy wszystkie plusy i minusy doradztwa finansowego

PLUSY
• Oszczędność czasu. Nie musimy sami wertować ofert i w nich wybierać.
• Szybka i fachowa pomoc doradcy.
• Obeznanie z aktualnymi ofertami.
• Przeanalizowanie naszych potrzeb i finansów.
• Duży wybór firm na rynku.
• Możliwość zyskania wymiernych korzyści.
• Dbanie o nasze finanse i pilnowanie terminów.
• Możliwość zaufanego powierzenia naszego budżetu.

MINUSY
• Trafienie na oszusta.
• Możliwość niefachowego doradztwa.
• Utrata zainwestowanych pieniędzy.
• Możliwość naciągnięcia nas na niekorzystne dla nas oferty.
• Kradzież naszych pieniędzy.

Reasumując, plusów jest więcej niż minusów, lecz czy ich znaczenie też jest większe. Bo przecież nigdy do końca nie wiadomo, co może się wydarzyć później. Doradztwo finansowe wiąże się z ryzykiem tak jak wszystko inne, więc wybierając doradztwo finansowe należy się kierować sprawdzonymi doradcami lub firmami i opiniami innych ludzi na ich temat.

Aleks Budziak