Efekt procentu składanego?

Oszczędzanie

Wyobraźmy sobie, że jest zima. Śnieg po pas, a my mamy ochotę ulepić bałwana. Jak się do tego zabieramy ? Bierzemy do ręki trochę śniegu, lepimy z niego kulkę i obtaczamy
w śniegu. Na początku bardzo wolno rośnie. Zauważamy jednak, że im nasza śnieżna kula jest większa tym szybciej się rozrasta, ponieważ więcej śniegu do siebie przylepia.

To właśnie efekt kuli śnieżnej. Rozpoczyna się na małą skalę by wzrastać stopniowo przekształcając się na dużą skalę. Wykorzystuje się tą przenośnie do wielu sfer naszego życia. W ekonomii na przykład dotyczy to procentu składanego. Tym właśnie się zajmiemy.

Albert Einstein mawiał : „najpotężniejszą siłą we wszechświecie jest procent składany”.

Czym więc jest ta „najpotężniejsza siła” ?

Załóżmy, że posiadamy lokatę bankową z oprocentowaniem pięć procent w skali roku. Na początku wkładamy do niej 100 zł. W takim wypadku po roku mamy 105 zł. Czy w takim razie po dwóch latach przybędzie nam kolejne 5 zł dając nam 110 zł ? Nie!
Przy kolejnym okresie odsetki są niejako naliczane z odsetek co sprawia, że po dwóch latach mamy już 105 zł i 25 groszy. Nie dokładając nic więcej każdym kolejnym okresem odsetki
a więc nasz zysk nam rośnie! Na początku jest to niewiele ale później efekt staje się coraz bardziej zauważalny.

Ósmy cud świata ? Święty Graal? Jak wykorzystać efekt procentu składanego ?

Skorzystać z tego zjawiska możemy od momentu posiadania pewnych oszczędności. Kolejny krok to konto oszczędnościowe lub lokata.
Aby zwiększyć efekt „kuli śnieżnej” należy wybrać taką lokatę, która pozwoli naszym odsetką szybciej nabierać rozpędu, a więc interesuje nas częstsza kapitalizacja odsetek przy dogodnym oprocentowaniu.
Częstsza kapitalizacja odsetek przyspiesza generowanie zysków z procentu składanego,
a więc to tak jakbyśmy nie tylko toczyli dużą już kulę śnieżną ale również zepchnęli ją ze stromego stoku. Kula będzie odpowiednio szybko pędzić i tym samym więcej rosnąć.
Im częściej odsetki dopisywane są do kapitału tym szybciej będą pracować na zysk.

Nic nie jest idealne – procent składany również nie. Ciemna jego strona pojawia się przy kredycie hipotecznym – jest to całkowicie odwrotna sytuacja od lokat i kont oszczędnościowych. W przypadku kredytu staramy się dużą kulę śnieżną zatrzymać
i zmniejszać.  Właśnie dlatego przy kredycie hipotecznym musimy oddać dwa razy więcej niż pożyczyliśmy. Na początku nasze raty to głównie pokrycie odsetek a spłata zadłużenia to dużo mniejsza część tych rat.

Procent składany to bardzo ciekawe zjawisko, z którego warto korzystać. Na początku nie jest to takie widoczne i może zniechęcić, ale cierpliwość jak najbardziej popłaca. Procent składany pomnaża nasze pieniądze, a każdy z nas chciałby być niezależny finansowo. Prawda?
Najważniejszym jest żebyśmy pamiętali, że odsetki muszą pracować. Im więcej ich jest tym szybciej one się mnożą dlatego nie myślmy stereotypowo, że można żyć z odsetek. Można, ale chyba lepiej by wyglądało nasze życie gdybyśmy leżeli na hamaku na ciepłej plaży
a odsetka wachlowała by nas, podawała nam drinki i po pewnym czasie „przyniosła” nam zarobione pieniądze.

Magdalena Szydłowska