Elektroniczna portmonetka (portfel)

Konta bankowe Oszczędzanie
elektroniczna-portmonetka-portfel

Elektroniczna portmonetka to przede wszystkim rodzaj karty płatniczej, ale może występować także w formie rachunku bankowego. Jako karta ma ona ograniczone funkcje w porównaniu z kartami debetowymi czy kredytowymi. Ta forma płatności obecnie zyskuje na popularności, ponieważ wiele miast w Polsce wykorzystuje e-portmonetki jako zapłatę za przejazd komunikacją miejską. Elektroniczny portfel może także przyjmować formę dodatkowego konta, na który przelewamy określoną ilość pieniędzy i wydajemy je w Internecie.
Złóż wniosek o kartę w T-Mobile Usługi Bankowe

Jak działa elektroniczna portmonetka?

E-portfel to dosyć często nic innego jak karta płatnicza, która doładowujemy ustaloną przez nas kwotą pieniężną. Jest to rodzaj karty przedpłaconej i e-portmonetka wyposażona jest w mikroprocesor, a czasami dodatkowo w funkcję zbliżeniową. Elektroniczną portmonetkę można doładowywać w banku, specjalnych kioskach lub przez Internet. Jeżeli mamy możliwość internetowego doładowania elektronicznej portmonetki, to wraz z wydaniem karty otrzymujemy numer rachunku technicznego. Ten rachunek służy często tylko do przelewania na niego określonej kwoty pieniężnej, która będzie możliwa do wykorzystania przez e-portmonetkę. Niektóre elektroniczne portmonetki nie mają funkcji doładowania i po wykorzystaniu środków trzeba po prostu zaopatrzyć się w nową kartę z funkcją e-portmonetki. Płatność kartą przedpłaconą nie jest skomplikowana, nie wymaga nawet autoryzacji kodem PIN czy podpisem. Wystarczy włożyć ją do terminala lub zbliżyć, w zależności od tego jaką kartę posiadamy. Jeżeli korzystamy z elektronicznego portfela w Internecie, możemy spotkać się z tym, że funkcjonuje on jako dodatkowe konto. Możemy zasilać je przelewami z naszego głównego konta, a następnie z subkonta wykonywać płatności za towary zakupione przez Internet. Jest to rodzaj zabezpieczenia, z którego często korzystają osoby, które kupują dużo w Internecie. Chcąc dokonać zapłaty przez Internet z wykorzystaniem e-portfela należy przelać odpowiednią ilość środków pieniężnych na subkonto e-portmonetki. I dopiero z tego miejsca zapłacić za towar lub usługę. Wtedy nasze główne konto pozostaje bezpieczne.

Zalety e-portmonetki

Elektroniczna portmonetka, podobnie jak nasz rzeczywisty portfel, ma ograniczony limit, którego w żaden sposób nie można przekroczyć. Jeżeli doładujemy e-portmonetkę kwotą 50 złotych, to po wydaniu tej kwoty nie będziemy mogli zapłacić już za nic więcej. Chroni to więc nas przed niechcianym przekroczeniem debetu, z którym możemy się spotkać przy kartach debetowych. Dzięki temu, że działa w trybie off-line transakcje przeprowadzane elektroniczną portmonetką są bardzo szybkie. Dodatkowa funkcja zbliżeniowa w kartach  przedpłaconych jeszcze bardziej przyśpiesza proces zapłaty za towary i usługi w punktach usługowo-handlowych, a także w środkach komunikacji miejskiej. Jedna plastikowa karta w portfelu, zamiast kilku papierowych kwitków pełniących rolę biletów to także wygoda. Obsługa kart przedpłaconych jest także tania w użytkowaniu dla właścicieli punktów handlowo-usługowych, bo wiąże się z niższymi prowizjami. Daje to możliwość płacenia nawet za drobne, kilkuzłotowe zakupy. Dzięki elektronicznej portmonetce nie musimy nosić przy sobie drobnych. Z kolei e-portfele służące do przelewów za zakupy Internetowe cechują się przede wszystkim tą zaletą, że są one bezpieczne. Takie subkonto chroni nasze główne konto bankowe i w razie kradzieży zginą tylko pieniądze przelane na konto e-portmonetki.
Złóż wniosek o kartę w Santander Consumer Bank

Zastosowania elektronicznego portfela

Elektroniczna portmonetka obecnie najczęściej spotykana jest w formie kart miejskich, które służą do dokonywania opłat za przejazd komunikacją miejską. Zamiast stać w kolejce po bilet u kierowcy czy w kiosku, posiadacz elektronicznej portmonetki przykłada kartę do czytnika i gotowe. Kwota za przejazd zostaje ściągnięta z karty i jest to traktowane jak pełnoprawna opłata za przejazd. Dzięki temu oszczędzamy czas, a czasami nawet pieniądze, bo bilety zapłacone elektroniczną portmonetką są niejednokrotnie tańsze niż te zwykłe. Ma to na celu zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z tej usługi. Karty przedpłacone mogą służyć nam także jako sposób płatności za niewielkie zakupy – na przykład na codzienne śniadanie do pracy w pobliskim sklepie. Wtedy, tak jak w przypadku kupna biletów, nie musimy nosić przy sobie drobnych. Inną metodą zastosowania e-portfela jest wykorzystywanie go do płatności Internetowych. Elektroniczną portmonetkę można także wykorzystywać jako formę kieszonkowego dla dziecka. Co miesiąc możemy przelewać na nią odpowiednią ilość pieniędzy, a kartę przekazać dziecku i pozwolić mu samemu zdecydować na co wyda zgromadzone tam środki.

Czy elektroniczna portmonetka jest bezpieczna?

E-portmonetka w formie kart przedpłaconych nie jest bezpieczną formą płatności. Cechuje ją brak autoryzacji kodem PIN, co sprawia, że każdy kto ma ją w ręce może nią zapłacić. Jednakże na e-portfelu zgromadzone są zazwyczaj tylko małe kwoty pieniędzy, co oznacza, że złodziej nie narobi nam dużych szkód. Ważne jest to, że przestępca nie ma dostępu do naszego głównego konta, tylko do subkonta przeznaczonego na e-portmonetkę. Natomiast e-portfel służący do płatności internetowych jest bezpieczniejszy niż zwykłe konto, bo przelewamy tam tylko określoną ilość pieniędzy.

Elektroniczna portmonetka jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem jeżeli chodzi o płatności niskokwotowe i płatności w Internecie. Cechuje się jednak małym bezpieczeństwem, co powinno skłaniać nas do tego, aby trzymać w e-portfelu jak najmniejsze kwoty. Jako bilet w komunikacji miejskiej, forma kieszonkowego, karta na drobne wydatki lub subkonto do płatności Internetowych elektroniczna portmonetka bardzo dobrze spełnia swoje zadanie.

Aleksandra Lukoszek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *