Firmowe kontro za zero to na rynku rzadkość

Konta bankowe
Firmowe kontro za zero to na rynku rzadkość

Na co zwrócić uwagę?

Ważne jest kilka czynników, to jak wysokie będziemy mieć comiesięczne wpływy, czy będziemy wypłacać gotówkę, ile wykonamy przelewów internetowych etc. Dobrze o tyle, że we wszystkich bankach przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego wykonujemy bez dodatkowych opłat. Opłata może być pobierana między innymi za prowadzenie rachunku czy korzystanie z karty. Jeżeli chodzi o opłatę za prowadzenie rachunku to każdy bank podchodzi do tego inaczej. Jedni podają stałą stawkę, w innych jest to zależne od wpływów miesięcznych na konto firmowe. Można spotkać banki, które konto za 0zł oferują w ramach oferty czasowej; w zależności od banku mogą to być 3 lub nawet 12 miesięcy, w których nie zapłacimy absolutnie nic za konto. Niektóre banki, wykonują ukłon w stronę świeżych, nowopowstałych firm i to właśnie dla nich mają najbardziej interesujące oferty. W większości banków możemy również ominąć opłatę za kartę, jak? Zazwyczaj wystarczy wykonać transakcje bezgotówkowe za określoną kwotę, najczęściej jest to przedział od 200zł do 500zł. Jest to element, który warto spełnić i zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

Między rachunkami.

Owszem, za przelewy do ZUS i US nie zostanie nam pobrana żadna prowizja. Jak jest z opłatami za transakcje między rachunkami w różnych bankach? Tutaj wiadomości są nieco gorsze, w mniej niż połowie banków za wykonanie przelewu gotówkowego do innego banku zostanie naliczona opłata. W pozostałych napotkamy się na limit transakcji, co to oznacza? Otrzymamy pewną pulę np.: 3,5 czy 10 bezpłatnych transakcji na inne rachunki. Dopiero po przekroczeniu limitu zaczną być pobierane prowizje. Różnie jest również w przypadku zleceń stałych. Tutaj w większości banków zostanie naliczona prowizja lub znów spotkamy się z limitem bezpłatnych transakcji w ramach zleceń stałych.

Korzystanie z bankomatów.

Wypłacając środki w bankomatach należących do banku, wszystkie działania wykonamy bezpłatnie. Również jeżeli nasz bank jest we współpracy z innym bankiem, z jego bankomatów możemy korzystać bez dodatkowych opłat. A co jeśli bardzo się śpieszymy, w okolicy nie ma żadnego z “naszych banków”?  Wówczas zmuszeni jesteśmy do skorzystania z innego, tam z kolei potrącona zostanie prowizja. Zazwyczaj jest ona określona procentowo; 2-3% z zaznaczeniem opłaty stałej, minimalnej w wysokości 5zł. W przypadku wpłat gotówkowych jest nieco taniej. Przynajmniej tych dokonywanych we wpłatomatach. Tutaj większość banków zrezygnowało z prowizji, kilka z nich tylko pobiera dodatkowe opłaty, które zazwyczaj zamykają się w kwocie minimalne, kilku złotych.

Nie dla wszystkich obsługa konta przez Internet jest wystarczająca. Przedsiębiorcy z niektórych branży są zobowiązani dostarczyć dzienny utarg do placówki bankowej. Nie mogą wykonać tego transakcją bezgotówkową, muszą osobiście pofatygować się do okienka. W tym wypadku przedsiębiorca nie tylko musi się liczyć z marnowaniem czasu w kolejach, ale przede wszystkim powinien wziąć pod uwagę prowizje, która za tę wpłatę zostanie mu doliczona. Za tego rodzaju operację na rachunku banki naliczają największą prowizję.

Największą niespodzianką są banki, które dopłacą przedsiębiorcy za otwarcie i prowadzenie rachunku firmowego w ich banku. W ciągu pierwszego roku przedsiębiorca może więcej dostać niż płacić. Banki gwarantują nawet 600zł rocznie, w zamian za wykonywanie przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i korzystanie z karty  debetowej.

Czy konto się opłaca?

Obecnie kontro firmowe jest wymagane, od nas zależy na którą ofertę się zdecydujemy. Dla większości małych i średnich przedsiębiorstw kwestia kosztów jest bardzo istotna, a dobór odpowiedniego konta może pomóc te koszty obniżyć. Oprócz zaoszczędzenia pieniędzy, dzięki dodatkowym opcją zaoszczędzić można również czas. Dobierając funkcjonalność rachunku firmowego w banku, mamy możliwość spersonalizować go, czyli dobrać opcję tak by jak najbardziej odpowiadał naszym potrzebom, by usprawnić przepływ pieniędzy, rozliczenia z kontrahentami czy choćby nie zapominać o obowiązkowych opłatach do urzędów. A skoro banki dają nam tak szeroki wachlarz  możliwości powinniśmy rozważyć i wybrać najbardziej odpowiadający nam i naszemu przedsiębiorstwu.

Sylwia Paczkowska