Jak dbać o bezpieczeństwo oszczędności? Porady dla seniorów.

Oszczędzanie

Obecnie osoby będące na emeryturze nie otrzymują wystarczających środków, aby swobodnie się utrzymać, a kiedy znajdują się w dobrej sytuacji finansowej, często nie potrafią swoich pieniędzy odpowiednio zabezpieczyć. Warto zastanowić się nad sposobami, jak uchronić się przed możliwościami utraty gotówki i powiększeniu bezpieczeństwa, a także co należy uczynić, by posiadać odpowiednie oszczędności.

Na początku należy zacząć od sposobów, które zagrażają osobom starszym. Istnieje wiele metod jakimi posługują się oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy. Często podają się za kolegę córki lub syna, są w posiadaniu odpowiednich informacji, które niestety mogą wzbudzić spowodować wzbudzenie zaufania i „pożyczenia” gotówki. Zdecydowanie najpopularniejszym środkiem zdobycia pieniędzy. Wykonywany jest telefon, a osoba podaje  się za członka rodziny. Głos oczywiście jest zniekształcony. Informują o zamiarze dokonania dużego zakupu materialnego i proszą o dodatkowe środki. Również przekazują o odebraniu pieniędzy przez ich kolegę, który zjawia się po pewnym czasie. Także do mieszkania pukają obcy proszący o jedzenie, ze względu na poważny wypadek albo śmierć bliskiej osoby. Najczęściej ludzie starsi, bez chwili namysłu, przygotowują posiłek i w tym samym momencie ich mieszkanie zostaje okradzione. Zdarzają się sytuacje kiedy przestępcy przedstawiają się jako pracownicy pogotowia ratunkowego. Chcą otrzymać oni środki pieniężne na zakup krwi w celu operacji osoby uległej poważnemu wypadkowi lub innej, ciężkiej sytuacji. Podobne wyłudzenia odbywają się też przez domokrążców, chociaż z pewnością wielu przewiduje podejrzenia osób próbujących sprzedać dany produkt, poinformować o wygranej w loterii, to jednak mogą znaleźć ktoś naiwny na taką okoliczność. Należy ustrzec się ewentualnego podawania się za funkcjonariusza policji lub też straży miejskiej. Przedstawiane są odpowiednie argumenty, które przemawiają za otrzymaniem pieniędzy. Może to być niezapłacony mandat, popełnienia przestępstwa. Głównym powodem powodującym przekazanie gotówki jest informacja o załatwieniu sprawy bez nagłośnienia.
Wskazane zdarzenia to tylko niektóre przypadki jakim osoby starsze mogą ulec. Co należy zrobić w takich sytuacjach? Mimo, że to wszystko wygląda na oczywiste, a z pewnością nie jedna osoba powie, iż nie da się tak oszukać. Obecnie pomysłowość oszustów jest ogromna i należy się ustrzec każdej okoliczności. Przede wszystkim należy poprosić o odpowiednie dokumenty jeżeli osoba przedstawia się za konkretnego urzędnika, pracownika opieki społecznej, policjanta. Jeżeli takie wizyty są natarczywe, sprawą powinna zająć się policja.

Priorytetowe jest zabezpieczenie swojej gotówki, która w dużych ilościach przechowywana powinna być w bezpiecznych miejscach jak na przykład banki. Obecnie osoby starsze nie są przekonane do bankowości elektronicznej, czyli dostępu do swojego konta poprzez Internet, tak znaczącą kwestią jest kontakt z pracownikiem w oddziale. Samo przechowywanie środków zapewni nam ochronę, jednak warto zastanowić się nad możliwościami ich oszczędzania.

Często banki informują, że ich konto jest oprocentowane, jednak w skali roku okaże się to mało opłacalne. Doradca w oddziale może zaproponować rachunek oszczędnościowy do naszego konta. Taki rachunek jest najczęściej darmowy i działa na zasadzie skarbonki. Środki z konta można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie. Może istnieć opłata za przelew z rachunku tego konta. Opłaci się dokładniej zastanowić nad takim rozwiązaniem, jeżeli pieniądze mają jedynie przebywać na koncie to przynajmniej mogą być one oprocentowane. Również istnieją inne rozwiązania oszczędnościowe jak produkty inwestycyjne. Mogą one należeć do grupy wysokiego ryzyka, wiążą się one zarówno z opcją zdobycia większych środków, ale kosztem utraty gotówki. W przypadku inwestycji o niskim poziomie ryzyka, oprocentowanie jest niskie, jednak mamy większą pewność, że nie poniesiemy strat. Najpopularniejszą formą oszczędzania są lokaty. Polegają one na zamrożeniu pieniędzy na wybrany przez nas okres czasu. Długoterminowe lub te krótsze będą dla nas korzystnym rozwiązaniem, jeżeli uda się znaleźć propozycje z korzystnym rozwiązaniem. Obecnie Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe. Skutkiem tych działań jest niskie oprocentowanie produktów oszczędnościowych. Dlatego należy zwrócić uwagę na oferty wszystkich banków.

Najważniejszą sprawą dla seniorów w celu ochrony gotówki, sposobów oszczędzania jest świadomość. Możliwości oszczędnościowych jest wiele, trzeba wybrać tę korzystną dla własnej osoby. Natomiast ochrona przed oszustwami to najistotniejszy element, który powinien być w dalszym ciągu uświadamiany. Często, niezależnie od wieku, nie zdajemy sobie sprawy  ze sprytu i pomysłowości przestępców. Dlatego rozwój technologii, elektronicznej bankowości, a także mobilności może ułatwić oraz ubezpieczyć nasze środki. Nie powinniśmy obawiać się nowych sposobności technologicznych, które otwiera nam współczesny świat. Z pozoru, szczególnie dla wielu osób starszych Internet, bankowość elektroniczna i sama karta debetowa to produkty i rozwiązania zupełnie obce. Jednakże mogą one ułatwić dostęp do pieniędzy oraz ochronić je przed ewentualnymi kradzieżami w domu.

 

Marcin Bartocha