Jak oszczędzać pieniądze? Cięcie wydatków – oszczędzanie

Oszczędzanie

Niezależnie od stanu portfela, każdy człowiek chociaż raz w życiu zadał sobie to pytanie. Co zrobić, aby żyjąc w tym samym standardzie, co dotychczas, nie tracić z tempem błyskawicy pieniędzy, które znajdują się w naszych portfelach? Przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które można wykorzystać w swoim codziennym życiu.

Zakupy

Po pierwsze- zanim wybierzesz się do sklepu, zrób listę zakupów. Jest to niewątpliwie jedna z najprostszych metod oszczędzania pieniędzy i- całkiem skuteczna. Zawsze przed wyjściem do sklepu spożywczego zapisz sobie na kartce lub w telefonie, co potrzebujesz kupić, a dzięki temu później unikniesz zbędnych rzeczy w koszyku oraz nie zapomnisz o tych najważniejszych. Kolejnym sposobem jest przeglądanie gazetek lub ulotek promocyjnych, które często są dostarczane do naszych domów. Są w nich zawarte aktualne promocje, warto więc poświęcić kilka minut przed wyjściem do sklepu, aby przejrzeć, czy nie ma w nich produktu, który chcemy kupić. Dobrze jest też pamiętać, że produkty zapakowane w większe opakowania są przeważnie tańsze niż te w mniejsze.

Rób drugie śniadanie

Zamiast w przerwie od zajęć lub pracy iść na szybkiego burgera, który nie tyko spowoduje, że kolejne drobne wyskoczą Ci z portfela, ale również przysporzy Cię o dodatkowe kalorie, zrób sobie dzień wcześniej zdrową i smaczną sałatkę jako drugie śniadanie. Nie zajmie Ci to dużo czasu, a na składniki wydasz mniej pieniędzy, niż na jedzenie na mieście.

Wakacje

Planowanie wczasów zawsze kojarzy się z ponoszeniem ogromnych kosztów. Transport na miejsce docelowe, zakwaterowanie, wyżywienie, a także kupno pamiątek to główne powody, dla których z wakacji wracamy z pustym portfelem. Jednak aby wyjazd do ciepłych krajów nad morze lub na wycieczkę w góry faktycznie kojarzył nam się ze wspaniałymi wspomnieniami, a nie z samymi wydatkami, warto pomyśleć o ich ograniczeniu. Można to zrobić np. poprzez wyszukiwanie tanich lotów na stronach oferujących codzienne promocje. Czasami niektóre z nich podają pakiet: bilet w obie strony + zakwaterowanie + śniadania w okazyjnej cenie. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą wyjechać na wakacje, nie tracąc na tym wszystkich swoich oszczędności. Innym sposobem zaoszczędzenia jest korzystanie ze stron, na których ludzie oferują za darmo nocleg u siebie w mieszkaniu w zamian za spędzenie wspólnie czasu poprzez np. wyjście na miasto. Jest to niewątpliwie bardzo korzystna propozycja, ponieważ nie dość, że ma się zagwarantowany nocleg za darmo, to dodatkowo można nawiązać międzynarodowe znajomości i poznać tamtejszą kulturę.

Mieszkanie

Skoro już mowa o mieszkaniu, to dlaczego by nie wynająć komuś swojego mieszkania? W czasie wakacji, kiedy wyjeżdżasz na urlop, także możesz zarobić. Wystarczy, że ogłosisz na stronie internetowej dostępność czasową, w której Twoje mieszkanie jest wolne. Wielu turystów podczas kilkudniowych wycieczek woli zamieszkać w „domowym hotelu”, niż płacić kilka razy więcej za ten tradycyjny. Jeżeli boisz się zostawiać posiadłość obcym ludziom pod swoją nieobecność, a masz duży dom z niezamieszkanymi pokojami, możesz wynająć jeden z nich. Wiele młodych osób przeprowadzając się na studia do innego miasta, poszukuje lokum i wybiera nie całe mieszkanie, a właśnie jeden pokój.

Kontroluj swoje wydatki

Nie da się ograniczyć wydawania pieniędzy bez sprawdzania ich stanu na koncie. Najlepiej jest jednak wiedzieć, na co, kiedy i ile się wydało. Dobrą metodą jest prowadzenie zeszytu, w którym zapisuje się wszystkie miesięczne koszty (nawet te najmniejsze, gdyż odgrywają one znaczną rolę w całości wydatków- nawet kilka złotych dziennie może przeobrazić się w spore sumy miesięcznie). Dzięki temu możemy dostrzec, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i spróbować ograniczyć koszt tych najmniej potrzebnych. Istnieje też wiele aplikacji na smartfony umożliwiających zapisywanie i automatyczne podliczanie dziennych, tygodniowych czy miesięcznych wydatków. Jest to świetna opcja, aby po opłaceniu czegoś od razu zapisać wydaną sumę w telefonie, który zawsze ma się pod ręką.

Jeżeli czegoś nie potrzebujesz- sprzedaj to

Ludzie mają tendencję do gromadzenia wszystkiego- pamiątek, dawno przeczytanych książek, nienoszonych ciuchów czy zabawek z dzieciństwa. Wszystkie te rzeczy leżą na półkach w naszych domach, gromadząc na sobie kurz. Niektórzy tłumaczą to sentymentem, inni sami nie wiedzą, dlaczego nie wyrzucili tego jeszcze do kosza. Nasuwa się pytanie- dlaczego chcesz to wyrzucić, przecież możesz to sprzedać! Nie dość, że pozbędziesz się zagradzających, niepotrzebnych rzeczy, to jeszcze możesz na tym zarobić. Istnieją strony internetowe, na których po założeniu własnego konta można wystawiać dosłownie wszystko. Od ubrań, przez urządzenia typu telefon komórkowy lub radio, po bilety do kina włącznie.

Nie wyrzucaj paragonów

Jest to częsty błąd osób wybierających się na zakupy. Nierzadko kupujący nie wiedzą, że produkt, który zakupili, jest na gwarancji, a jako dowód kupna należy zachować paragon. Bardzo wielu konsumentów nieumyślnie je wyrzuca, nie zdając sobie sprawy, że gdy rzecz, którą kupili zniszczy się, będą mogli na podstawie paragonu otrzymać zwrot pieniędzy lub nową sztukę. Po co więc kupować nowy sprzęt lub ubranie, skoro stare jest na gwarancji.

Martyna Stafa