Jak przygotować się finansowo na narodziny dziecka?

Oszczędzanie

Narodziny nowego członka rodziny to chwila z pewnością długo wyczekiwana przez niejednego rodzica. Wiąże się to z niemożliwą do opisania radością, ale przede wszystkim z obowiązkami. Dlatego należy racjonalnie podejść do nowej sytuacji i przyjrzeć się jak to wygląda pod względem finansowym.

Zupełnie inaczej może ukazuje się sytuacja, gdy rodzina jest liczna lub spodziewane jest pierwsze dziecko. W pierwszym przypadku zapewne posiadamy już wózek, ubrania. Natomiast, gdy jest to pierwszy maluch należy takich zakupów dokonać, również środki higienicznie i inne asortymenty, aby jak najlepiej przywitać na świat naszą pociechę. Zapewne odpowiednie rozplanowanie miejsca w domu wiąże się z kolejnymi wydatkami. Zakup łóżka, zorganizowanie miejsca. To wszystko wpływa na nasz budżet domowy.

Na początku ważne jest zaplanowanie naszych wydatków i wpływów.

Czy jedna osoba pracująca będzie wystarczająca, a jak maluch będzie większy to czy dalej jeden pracujący rodzic zapewni utrzymanie na poziomie zapewniającym funkcjonowanie budżetu domowego. Wracając do początku przygotowań do narodzin dziecka, to zakup łóżeczka, wózka i mebli to największy wydatek.  Z tego względu wcześniejszy zakup jednej rzeczy w miesiącu pozwoli na nie zachwianie naszych środków finansowych, a odpowiednie ich rozplanowanie na kolejne miesiące, zapewni zrealizowanie celów, a także bezpieczeństwo finansowe. Z tego powodu początek urzeczywistnienie takiego planu zakupów warto dokonywać już w pierwszych miesiącach ciąży. Trzeba pamiętać o porównywaniu cen produktów oraz ich jakości. Zamiast tradycyjnych sklepów, komisy, których jest coraz więcej w większych miastach, to również dobra opcja, ponieważ jest tam duży asortyment, dzięki czemu będziemy posiadali też odpowiednie porównanie cenowe.

Wsparcie rodziny, przyjaciół, znajomych jest sprawą ważną. Pozwoli to na wymianę ubrań, z których starsze dzieci wyrosły, a nasze mogą skorzystać albo nawet pozwolą na pożyczenie lub oddanie wózka, co przecież jest drogim wydatkiem. Internetowa wymiana odzieży pozwoli nam na zaoszczędzeniu naszej gotówki. Jak wiadomo dzieci niesamowicie szybko rosną. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem nowych ubrań, czy rzeczywiście się nam to opłaca.

Chociaż dla wielu rzeczą śmieszną wydać się może wsparcie państwa, to jednak dla wielu rodzin to jedyne wsparcie finansowe, na jakim mogą polegać. Wcześniejszy program becikowe, a także obecny rodzina 500+, który wchodzi w życie, zapewni nam pokrycie niektórych kosztów, związanych z narodzinami dziecka.

Ubezpieczenie jest sprawą często nie przychodzącą na myśl nowym rodzicom.

Taka forma pozwala na otrzymanie gotówki związanej z narodzinami dziecka, w ramach oczywiście, ubezpieczenia na życie. Niekiedy może się wydarzyć, ze jednemu z rodziców stało się coś nieoczekiwanego, to druga osoba mogłaby mieć problem z utrzymaniem lub nawet spłatą kredytu mieszkaniowego, jeżeli z takiego  rozwiązania wcześniej skorzystano. Najczęściej ubezpieczyciele wykorzystują karencję 9 lub 9,5 miesiąca. Z tego względu istotne jest ubezpieczenie przed zajściem w ciążę.

Najważniejszą możliwością oszczędzania, choć z pewnością jest to opcja niemożliwa w wielu przypadkach, to oszczędzanie. Odkładanie pieniędzy, kiedy już staramy się o dziecko, w pierwszych miesiącach, najwcześniej jak to tylko możliwe. Pokrycie rzeczy materialnych jest rzeczą, którą możemy wyliczyć. Jednakże musimy liczyć się z ewentualnymi okolicznościami losowymi, jak koszty leczenia, pobyt w szpitalu. Może to dotyczyć sytuacji losowych, z tej przyczyny warto posiadać zapas gotówki.

A jak już się maluch narodzi, założenie rachunku oszczędnościowego stworzy nam zabezpieczenie finansowe. Nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, że od początku, odkładanie nawet niewielkich kwot, zapewni nam w przyszłości zrealizowanie celów finansowych dla naszej pociechy. Często banki posiadają w ofertach takie produkty, najczęściej są one darmowe.

 

Marcin Bartocha