Jak wybrać konto dla nastolatka?

Konta bankowe

W celu nabycia umiejętności oszczędzania swoich pieniędzy i ich odpowiedniego zarządzania, rodzice zakładają swoim nastoletnim dzieciom rachunki bankowe. Pozwala to młodym osobom na nabycie umiejętności zarządzania gotówką. Natomiast dla banków jest to inwestycja w przyszłego, pełnoletniego klienta. Wynika z tego, że banki chętnie posiadają w swojej ofercie propozycje dla osób niepełnoletnich, aby inwestować w przyszłego klienta.

Banki oferują konta dla osób w wieku 13-18 lat.

Aby nastolatek mógł założyć takie konto, konieczna jest zgoda opiekuna. Także takie rachunki nie posiadają dodatkowych ofert jak otwieranie kont maklerskich czy korzystanie z produktów kredytowych. Również można ustalić odpowiednie limity na koncie, a także karcie debetowej do rachunku. Dlatego takie rozwiązanie jest bezpieczną opcją i może być dobrym prezentem dla osób niepełnoletnich.

Pierwszą kwestią, na jaką rodzic zwróci uwagę, będzie koszt prowadzenia takiego konta. Nieczęsto takie rachunki są płatne. Jednak opłaty i prowizje są zdecydowanie niższe niż przy standardowych rachunkach. Także ewentualna opłata za kartę będzie niższa.  Z pewnością nastolatek będzie miał możliwość prowadzenia bankowości elektronicznej, a to znaczy dostępu do swojego konta przez Internet. Opłata za konto zależna jest także od banku. Warto przyjrzeć się różnym rozwiązaniom przygotowanym dla młodych. Często ona może być zniwelowana lub obniżona poprzez wpływy albo dokonywanie transakcji kartą – w przypadku opłaty za kartę.
Porównując liczbę klientów znajdujących się na emeryturze, a nastolatków, zauważymy, że ofert dla osób młodych jest zdecydowanie więcej. Wynika to z prostej przyczyny. Osoba niepełnoletnia nie może skorzystać z ofert kredytowych. Jednakże jako pełnoletni właściciel konta już o takie opcje może się ubiegać i dlatego banki starają się, aby taki klient nie zamykał konta i otwierał kolejne w innym banku, a pozostał wiernym usługobiorcą jednego banku.

Istnieją także inne różnice.

Poza wspomnianymi limitami, które są zdecydowanie niższe niż przy standardowych rachunkach, niepełnoletnia osoba nie może posiadać debetu na koncie. Jest ewidentny brak możliwości zadłużania się.  Także wypłata gotówki z bankomatów może ograniczać się do banku, w którym otwarty został rachunek.

Konta dla osób nastoletnich posiadają również sposobność oszczędzania. W niektórych bankach oprocentowanie może wynosić nawet 7 %, natomiast regulowane jest ono odpowiednią kwotą. Oczywiście z tego względu, aby rodzice nie posiadali możności oszczędzania na takim koncie. Rachunek przeznaczony młodej osobie ma uczyć korzystania z pieniędzy, zabezpieczenia gotówki. Dokonywania przelewów, zakupów w Internecie, a w przypadku wyjazdów, rodzic może przelać na rachunek dodatkowe środki. Dzięki temu nastolatek może za chwilę z takich pieniędzy skorzystać. Przelewy w tym samym banku realizowane są w trybie ekspresowym.

O czym warto pamiętać przy tego rodzaju rachunku?

Konto dla osoby niepełnoletniej może otworzyć rodzic, natomiast jest to usługa przeznaczona dla dziecka. Jest ona imienna. Mimo, że jest to najczęściej subkonto do konta rodzica, to nastolatek jest jej właścicielem. Z tego względu zamknięcie rachunku w przyszłości jako już pełnoletnia osoba, zastrzeżenie karty do rachunku może dokonać właściciel.

Rachunek bankowy dla młodej osoby to nie tylko satysfakcja z posiadania tego typu usługi, ale i odpowiedzialność za środki jakie się na tym koncie znajdują, pilnowania dokumentacji bankowej, zarządzania pieniędzmi. To jest dobra lekcja, którą warto rozpocząć jak najwcześniej, celem wyuczenia pewnej wiedzy i umiejętności.

 

Marcin Bartocha