Jak zamknąć konto w banku?

Konta bankowe
jak-zamknac-konto-w-banku

Zamknięcie konta dla niektórych osób może być zwykłą i nietrwająco długo formalnością, dla innych zaś będzie wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Z czego wynikają te różnice? Jak zamknąć konto w banku i co trzeba o tym wiedzieć?

Jak zamknąć konto w banku? Wypowiedzenie umowy

Otworzenie nowego rachunku bankowego w placówce, w której od razu można podpisać wszystkie potrzebne dokumenty, zajmuje kilka minut. Założenie konta przez internet lub telefon również nie należy do długich czynności – w tym przypadku doliczyć należy czas, w którym firma kurierska dostarczy egzemplarze umowy do podpisu. Można więc wnioskować, że analogicznie sytuacja będzie wygląda, jeżeli chce się zrezygnować z takiego produktu. Jak zlikwidować konto w banku?

Procedura zamknięcia konta w zakresie formalnym rozpoczyna się od wypowiedzenia umowy z bankiem. Co ważne, warto dokładnie przeanalizować, czy faktycznie zamierza się uczynić ten krok. Po jego realizacji oczywiście będzie można na nowo założyć rachunek w tej samej instytucji finansowej, ale dostęp do danych z poprzedniego konta nie będzie mógł być przywrócony.

Jak usunąć konto w banku? Czy można zamknąć konto bankowe przez internet?

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego można uczynić na kilka sposobów. Wciąż jedną z najpopularniejszych możliwości jest standardowe udanie się do placówki stacjonarnej. Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących tego, jak usunąć konto w banku, w tym miejscu warto zauważyć, że nie każdy bank oferuje opcję likwidacji rachunku w inny sposób.

O ile procedura otworzenia nowego konta przez internet lub infolinię jest praktykowana powszechnie, o tyle do zamknięcia rachunku niektóre banki wymagają wyłącznie stawienia się w oddziale. Nie wynika to z czynników o charakterze technicznym – dokumenty takie, jak wypowiedzenie umowy konta, również można byłoby przecież podpisać w obecności kuriera na dwóch egzemplarzach. Bankom nie zależy jednak na tym, aby ułatwić przedstawiany proces. Często wprost przeciwnie – przez zawiłe procedury starają się „utrzymać” dotychczasowego klienta! Wobec tego w niektórych przypadkach zamknięcie konta przez internet będzie niemożliwe. Wówczas konieczna stanie się wizyta w oddziale.

Jak przygotować się do zamknięcia konta bankowego? Co należy zrobić?

Zamknięcie rachunku – w przeciwieństwie do tego, jak otworzyć konto w banku – jest procesem złożonym z kilku etapów. Na początku należy doprowadzić rachunek do stanu, w którym praktycznie nie jest wykorzystywany. W praktyce oznacza to konieczność dokonania następujących czynności:

  • rezygnacji ze wszystkich produktów towarzyszących,
  • spłaty wszelkich zadłużeń, uregulowaniu limitów odnawialnych, kart kredytowych i kart płatniczych debetowych,
  • rozwiązania lokat, kont oszczędnościowych,
  • rezygnacji z dodatkowych subkont, np. modułu maklerskiego.

Zamknięcie konta a środki zgromadzone na rachunku – najpopularniejsze wątpliwości

Jedną z częstych obaw osób, które szukają informacji dotyczących tego, jak usunąć konto w banku, jest kwestia związana z wypłatą gotówki. Wbrew niektórym opiniom bank nie skonfiskuje pieniędzy klienta w sytuacji, gdy rezygnuje się z rachunku. Oczywiście warto wcześniej albo wypłacić gotówkę z bankomatu, albo zlecić przelew wychodzący na inny rachunek własny lub członka rodziny, zaufanego znajomego. Niemniej jednak, jeżeli się tego nie uczyni, to pieniądze pozostaną do odebrania w placówce stacjonarnej. Z pewnością niczego się nie straci na likwidacji konta w banku!

Jak otworzyć nowe konto po zamknięciu starego?

Nie istnieje odgórnie podyktowana liczba, określająca maksymalną możliwą do posiadania liczbę rachunków bankowych. W związku z tym warto wybrać nowe konto bankowe jeszcze przed zamknięciem starego. Dzięki temu rozwiązaniu ma się pewność, że zawsze będzie można skorzystać z jakichś usług oferowanych przez bankowość elektroniczną i tradycyjną. Warto pamiętać o tym, że karta płatnicza do nowego konta może dotrzeć w niektórych przypadkach dopiero w przeciągu np. siedmiu dni roboczych. Całą procedurą zamknięcia rachunku warto więc zacząć z wyprzedzeniem!

Jak wybrać nowe konto w banku?

Przy wyborze nowego rachunku należy zwrócić uwagę na miesięczne koszty jego utrzymania. Jednocześnie pod tym samym kątem należy sprawdzić opłaty za karty płatnicze. Zdecydowana większość banków proponuje zwolnienia z opłat pod warunkiem dostarczenia na konto danej sumy pieniędzy w miesiącu i/lub dokonania kilku płatności kartą. Zawsze warto zapoznać się z Tabelą Opłat i Prowizji dla danej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *