Jak znaleźć najlepsze konto osobiste?

Konta bankowe
Jak znaleźć najlepsze konto osobiste

W poszukiwaniu najlepszych produktów jesteśmy w stanie zebrać naprawdę wiele informacji. Korzystamy wówczas najczęściej z internetu, zbieramy informację o producencie, porównujemy ceny, skład. Zdarza się również znaleźć dużo tańszy zamiennik o przyzwoitej jakości. Czyż nie rozpiera Was wtedy duma? No właśnie i ogromna radość. Tak samo postępujemy w przypadku poszukiwania różnego rodzaju usług. Przepytujemy znajomych, przekopujemy Internet. Wszystko by sprawdzić najlepsze oferty kredytu, najlepszego fryzjera, kosmetyczkę… może konto osobiste? Czytając ten artykuł, dowiesz się czym jest ROR, jak działa, ale również przydatne informację na co zwrócić uwagę by konto było jak najbardziej korzystne.

Jak rozszyfrować ROR?

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. To produkt bankowy, stanowi od podstawy oferty bankowej. Własne konto osobiste jest naszym „centrum dowodzenia” jeżeli chodzi o zarządzanie naszymi finansami. Z konta osobistego dokonujemy wszelkich transakcji bezgotówkowych, mamy też stały podgląd na dostępność środków. Konto osobiste jest naszą „furtką” jeżeli chodzi o pozostałe produkty bankowe; kredyty czy lokaty. Wybierając ofertę konta osobistego warto poznać dwa podstawowe błędy, które „wyciągają” pieniądze z tych portfeli. Pierwszym z nich jest to, że większość Polaków po prostu  trzyma pieniądze na rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowym, w ten sposób tracimy około 5% rocznie. Jakie jest rozwiązanie? Konto oszczędnościowe lub lokata bankowa– najlepiej wysoko oprocentowana. Po drugie, powinniśmy wypracować świadomość, że dotychczasowi klienci czy ładnie nazywani „lojalni klienci” wcale nie otrzymują specjalnych profitów. Najlepsze warunki dostają nowi klienci, warto o tym pamiętać gdy otwarcie czy zamknięcie rachunku trwa zaledwie kilka minut, a możemy tego dokonać z wygodnego fotela w domu.

Co powinno być najważniejsze…

Dla odmiany nie o środkach, które możemy zaoszczędzić, a o bezpieczeństwie warto powiedzieć. Na bezpieczeństwie nie tylko naszych oszczędności, ale również kompletnych danych osobowych powinno nam zależeć najbardziej i warto sprawdzić jakie loki w zabezpieczeniach zdarzały się w danym banku. Czy zdarzały się ataki hakerskie, z jakim skutkiem i jak bank zachował się w takich niezręcznych okolicznościach. Niewiele trzeba by skompletować dane osobowe, „ukraść tożsamość” i wykorzystać ją do zaciągnięcia kredytu gotówkowego.

Z kolejnym krokiem warto sprawdzić jakie oprócz loginu i hasła wprowadzone zostały zabezpieczenia. Najpopularniejsze wydają się jednorazowe kody SMS, ale również tokeny. Nad hasłem również powinniśmy się dobrze zastanowić, by było jak najbardziej unikalne przez co trudniejsze do złamania. Konto oszczędnościowe warto chronić znacznie bardziej niż konta na portalach społecznościowych.

Usługi potrzebne vs zbędne

Tutaj powinniśmy rozważyć które usługi są dla nas przydatne, z których najczęściej korzystamy, a które możemy odsunąć na boczny plan przez co też możemy zaoszczędzić kilka złotych. Banki przyzwyczaiły nas do często pojawiającego się „0”. Stąd też otwieramy rachunek za 0 zł, przelewy gotówkowe za 0 zł, potwierdzenia SMS za 0 zł, karta za 0 zł… choć nie koniecznie. Niektóre banki wprowadziły pewne wymogi, które po spełnieniu gwarantują nam brak opłat za kartę. Możemy znaleźć m.in.: 5 transakcji bezgotówkowych w okresie rozliczeniowym czy transakcje na sumę 500zł. Podobnie też może być z opłatą za prowadzenie rachunku; spełniając warunek comiesięcznego wpływu w wysokości 2500zł, opłata nie będzie pobierania.

Walcząc o klientów banki ścigają się równie w promocjach i bonusach. Spotkać możemy się ze zniżkami u partnerów czy premią za otwarcie konta. Warto jednak być wyczulonym, sprawdzać regulamin każdej promocji by przypadkiem nie stracić więcej niż można było zyskać. Pomocne zestawienie znajdziemy w serwisie Loando: https://loando.pl/konta-bankowe

Jeżeli ważne jest dla nas posiadanie fizyczne gotówki w portfelu, sprawdzić też powinniśmy prowizje jakie mogą być pobierane przy wypłatach z obcych bankomatów. Również dostępność bankomatów, tyle o ile blisko miejsca naszego zamieszkania, jest ich kilka i to jest dla nas fajne, dobrze pomyśleć czy przy wyjazdach gotówka nadal będzie łatwo dostępna. Byśmy uniknęli sytuacji, w których musimy „świecić oczami” przez brak gotówki.

Podobnie jak z bankomatami jest z oddziałami banków. Jeżeli cenimy bezpośredni kontakt z przedstawicielem banku, obrót naszej gotówki odbywa się za pośrednictwem oddziału powinniśmy sprawdzić również gdzie znajduje się najbliższy. Warto zorientować się wcześniej, by później nie szukać i nie tracić czasu oraz nerwów. Najłatwiej odnaleźć najbliższy oddział za pośrednictwem strony internetowej banku.

Z kolei gdy jesteśmy ciągle w ruchu, przemieszczamy się z miejsca na miejsce wartościowy będzie dla nas bank, z usług którego możemy korzystać za pomocą aplikacji mobilnej. Miejsce, gdzie mamy dostęp do wszystkich ważnych funkcji konta bankowego. Możemy dokonać płatności zarówno na innego konto, do ZUS czy Urzędu Skarbowego to wszystko za pomocą dosłownie jednego palca.

Czym warto jeszcze się kierować?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze kiedy przepytamy znajomych czy zapoznamy się z opiniami innych klientów na forach internetowych. Pracownicy banku na pewno będą wychwalali instytucję, ofertę, a znajomi czy obecni klienci powiedzą najlepiej jak to na prawdę wygląda współpraca z bankiem. Czy faktycznie nie są pobierane żadne ukryte opłaty.

Jeśli mamy w planach wybór konta oszczędnościowego, powinniśmy również spojrzeć na promocyjne oprocentowanie dla nowych klientów. Jeżeli stoicie przed wyborem banku, z którym chcecie zacząć współpracować, warto podejść poważnie do tematu. Zebrać potrzebne informacje, zadbać, by była to przemyślana decyzja, taka która przyniesie również korzyści.

Sylwia Paczkowska