Jakie są rodzaje kart bankowych?

Konta bankowe

Bank daje perspektywę różnego rodzaju zabezpieczeń finansowych. Jest to możliwe poprzez karty, jakie są w ofercie niemal każdego banku. Pierwsze karty powstały w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Dokładnie w 1914 roku firma Western Union wydała pierwsze karty chargowe. Była ona metalowa i posiadała wytłoczony numer. Służyła do dokonywania transakcji w przedsiębiorstwie. Jak widać pierwsze karty nie zostały związane z instytucjami bankowymi, ale z firmami, sieciami sklepów. Pozwalało to na udzielanie klientom zakupów na kredyt. Kolejnym istotnym etapem w powstawaniu nowych kart było założenie firmy Diners Club w 1950 roku przez Franka McNamara i Ralfa Schneidera, której celem było tworzenie kart płatniczych. Do końca roku 1950 blisko dwadzieścia tysięcy osób posiadało kartę tej firmy. Tym samym powstała pierwsza organizacja wydająca karty. Kolejną instytucją wydającą karty została firma American Express. Od dziewiętnastego wieku zajmowała się wydawaniem czeków, a w 1958 roku powstała pierwsza karta tego przedsiębiorstwa. American Express podpisało umowę z hotelami, liniami lotniczymi i restauracjami, co umożliwiało wykorzystywanie w tych miejscach karty. Następnego roku, 1959 roku, firma zastosowała jako pierwsza plastik do wytwarzania kart. Do tej pory firmy są popularnymi markami wydającymi karty. Natomiast obecnie istnieją dwie główne firmy, które wydają karty płatnicze. Dokładnie jest to Visa i Master Card. Warto posiadać kartę obydwu organizacji, ze względu na to, że Master Card jest popularny przede wszystkim w Europie.

Pierwszą kartą, z jaką będziemy mieć styczność jest karta debetowa. To zwykła karta do rachunku bankowego. Często klienci nie zdają sobie sprawy, że nie wiąże się ona z żadnym debetem. Tyle ile mamy środków na koncie, tyle samo dostępnych jest na karcie. W zależności od banku może być pobierana opłata za kartę, mogą być również opcje, aby taką miesięczną opłatę obniżyć lub całkowicie jej uniknąć. Możemy nią także dokonywać transakcji zbliżeniowych Paypass (Master Card) lub payWave (Visa). Nowym produktem na rynku jest karta wielowalutowa. Takie rozwiązanie przydatne jest przy posiadaniu kont walutowych, prowadzonych w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich czy funtach. Posiadając rachunek w polskich złotych i jednej z tych walut, karta automatycznie pobiera kwotę z konta danej waluty czyli dolarach, frankach szw., euro bądź funtach.

Kolejnym zabezpieczeniem jest karta obciążeniowa.

Limit na takiej karcie ustalany jest na podstawie zdolności kredytowej. Z karty należy korzystać realizując transakcje bezgotówkowe, w przeciwnej kwestii zostaną naliczone odsetki. Takie odsetki również mogą być naliczane ze względu na nieterminową spłatę, a należy zrealizować spłacenie całości zadłużenia na rachunek karty.

Istnieją również karty przedpłacone, tak zwane pre-paidowe. Należy zasilić taką kartę środkami, przelewając je na rachunek karty i wtedy możemy dokonywać nią płatności gotówkowych i  tych bezgotówkowych. Jest to idealna forma zabezpieczenia dla dzieci oraz najbliższych.

Z pewnością formą odpowiedniego zabezpieczenia finansowego jest karta kredytowa. Limit na takiej karcie ustala się na podstawie zdolności kredytowej i tak samo jak przy kartach pre-paidowych, nie jest konieczne posiadanie rachunku w banku, w którym ubiegamy się o taką  kartę, jednakże otwarcie takiego rachunku może wiązać się z dogodnościami przy użytkowaniu karty oraz samym ubieganiu się o taki produkt. Możemy dokonywać transakcji gotówkowych jak i bezgotówkowych, jednak jedynie przy tej drugiej opcji nie będą naliczane żadne odsetki. W celu spłaty karty możemy wybrać kilka z opcji. Samodzielnie wpłacać na rachunek karty środki, ustalić auto spłatę zadłużenia z rachunku bankowego (konieczne jest posiadania konta w tym samym banku, w którym jest karta), a także ustalić polecenie zapłaty. Nie jest obligatoryjne spłacenie całości zadłużenia, można spłacić część, natomiast wiąże się to z naliczaniem odsetek. Główną zaletą takiej opcji korzystania z karty kredytowej jest spłata takiego zadłużenia, która może nawet trwać do 54 dni, ale to oczywiście zależy od oferty każdej z instytucji.

Istnieją także inne podziały kart płatniczych.

Zaprezentowany podział dotyczył sposobu w jaki można realizować transakcje. Natomiast karty można rozróżnić ze względu na sposób zapisu danych. Wyróżnia się karty chipowe, które posiadają mikropocesor, zawierający dane karty. Wykonanie płatności jest możliwe poprzez wprowadzenie kodu PIN. Takie karty mają przewagę nad zwykłymi kartami magnetycznymi. Karta nie jest zabezpieczona numerem PIN w celu potwierdzenia płatności. Informacje o karcie, umożliwiające realizację transakcji, zawarte są na pasku magnetycznym. Również są karty wypukłe. Nie różnią się one niczym od kart płaskich, poza opcją zastosowania w imprinterach. Urządzenie pozwala na manualne dokonanie płatności.  Wyodrębnia się karty wirtualne, można nią przeprowadzać transakcje w Internecie oraz karty zbliżeniowe. Akceptują one transakcje do 50 zł bez wprowadzania kodu PIN.

Wyróżnia się karty ze względu na użytkownika to znaczy klient indywidualny, firmowy lub premium, a także na zamożność (karty Classic, Silver, Gold, Platinum, ekskluzywne). Oczywiście im większe wpływy posiadają klienci na koncie, tym lepszy rodzaj kart oraz innych korzyści, które oferuje bank, przysługuje klientowi.

Bank czerpie dużą korzyść z dokonywania płatności taką kartą. Ze względu na prowizję jaką płaci sklep za każdą transakcje. Warto również zwrócić uwagę, ze w Polsce jest wysoko rozwinięta bankowość pod względem płatności kartą. Za granicą trudno znaleźć terminal, poprzez który możemy dokonać transakcji zbliżeniowej.

 

Marcin Bartocha