Zanim zaczniemy starać się o samochód opłacany w tym modelu, warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing. Mimo iż w ostatnich latach mogło wydawać się, że samochód w leasingu biorą wszyscy i w razie potrzeby jest kogo zapytać o poradę, to najlepiej także samemu odpowiednio zgłębić temat.
Warunki otrzymania leasingu
Leasing stał się bardzo popularnym sposobem na sfinansowanie auta i wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie zamiast bardziej tradycyjnego kredytu samochodowego. Oczywiście to, że niejeden kierowca zaopatrzył się w pojazd dzięki takiej metodzie otrzymania niezbędnej gotówki, nie oznacza, że nie istnieją konkretne kryteria, które należy spełnić.
Naturalnie podstawowa kwestia to zapewnienie leasingodawcy, że jesteśmy w stanie spłacić pożyczoną sumę. Leasingobiorcy natomiast to najczęściej przedsiębiorcy, zatem w ocenie ich wniosku o uzyskanie środków na sfinansowanie samochodu osobowego czy dostawczego, której dokonuje dana firma leasingowa, ważny jest czas prowadzenia działalności. W większości przypadków wymagany minimalny okres to trzy miesiące.
Ocena ryzyka połączona jest ze sprawdzaniem zdolności leasingowej, która bardzo przypomina weryfikowanie zdolności kredytowej przy zaciąganiu pożyczki. Firma leasingowa prześwietla dokładnie przeszłość finansową firmy, a niekiedy zbiera nawet więcej informacji.
Jak ustala się zdolność leasingową?
Dany wnioskodawca nie powinien być zaskoczony, jeżeli przez leasingodawcę zostanie sprawdzony w bazie dłużników. Zainteresowanie wzbudzi na pewno także jego historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. W gruncie rzeczy wystarczy naprawdę niewiele, aby leasing stał się niemożliwy. Jakakolwiek, choćby najmniejsza wątpliwość, potrafi zasiać w oceniającej przedsiębiorcę firmie leasingowej niepewność, co wystarcza do tego, aby nie chcieć udzielić wsparcia finansowego.
Określenie ryzyka leasingowego i wyrobienie opinii, czy dany przedsiębiorca będzie w stanie terminowo spłacać raty, nie ogranicza się wyłącznie do wglądu w twarde dane z dokumentów. Ważny może się okazać także profil firmy leasingobiorcy. Wszystko to ma na celu zbudować w leasingodawcy jak największy kredyt zaufania wobec wnioskującego.
Jakie dokumenty potrzebne są do leasingu?
Jeżeli o leasing samochodu ubiega się osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to wystarczy złożyć ksero dokumentów tożsamości wnioskodawcy oraz jego współmałżonka. Nieco więcej formalności należy dokonać w przypadku osoby fizycznej, która prowadzi działalność podlegającą wpisowi do CEIDG.
Wówczas niezbędne jest okazanie:
- zaświadczenia o numerze REGON i NIP,
- wpisu do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG,
- umowy spółki prawa handlowego/umowy spółki cywilnej + kompletu aneksów,
- a także wspomnianych już wcześniej kserokopii dokumentów tożsamości wnioskodawcy oraz poręczycieli, np. współmałżonków.
W niektórych przypadkach może być wymagane również dostarczenie oświadczenia o wysokości osiągniętego dochodu, deklaracji podatkowych (PIT-5 i PIT-36 lub CIT-2 i CIT-8) czy nieposiadania żadnych niespłaconych należności wobec urzędu skarbowego oraz ZUS-u.
Co zrobić, żeby dostać leasing jak najszybciej?
Wiele zależy od tego, jakie procedury oceny ryzyka leasingowego obowiązują w wybranej przez ubiegającego się o sfinansowanie samochodu przedsiębiorcę oraz od rodzaju auta, które go interesuje. Najszybsze i najmniej problematyczne jest uzyskanie leasingu na pojazd osobowy. Nie ma bowiem tylu formalności z tym związanych i będzie to rodzaj procedury uproszczonej. W przypadku starań o sfinansowanie samochodów o większej wartości, leasing samochodu używanego, maszyn budowlanych czy po prostu droższych aut, obowiązywać będzie procedura standardowa, co wydłuży okres przebiegu sprawy.
Oczywiście istotne jest także to, czy dany przedsiębiorca nie ma długów, a jego historia finansowa nie budzi wątpliwości. Im szybciej zbuduje on zaufanie u leasingodawcy, tym ten chętniej przystąpi do dalszego działania i otrzyma lepsze oprocentowanie leasingu, mając już pozytywnie rozpatrzoną aplikację. Naturalnie warto również porównać potencjalne firmy leasingowe. Jedne są bardziej doświadczone w działaniu, inne mogą się okazać mniej skuteczne, zatem również wybór leasingodawcy może wpłynąć na to, jak szybko otrzymamy dostaniemy finanse.