Karty kredytowe

Konta bankowe Kredyty
Karty kredytowe

Zdarzają się trudne momenty związane z brakiem pieniędzy? Umowa zlecenie nie zapewnia stałych dochodów i przez to trudno jest związać koniec z końcem? Chcesz czuć się pewniej przez to, że w każdej chwili masz dostęp do dodatkowej gotówki? Któreś z pytań charakteryzuje Twoje obecne położenie? Jednym rozwiązaniem może być karta kredytowa. Jednak by wybrać taką na miarę swoich potrzeb i możliwości warto przeczytać nasz artykuł, zdobyć podstawowe informacje.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest kartą płatniczą. Wraz z jej wydaniem przyznawany jest limit kredytowy, a wszystkie transakcje rozliczane w ramach tego limitu. Najczęściej karty kredytowe wydawane są przez banki, a wszelkie transakcje są wykazywane w comiesięcznym wyciągu. Korzystając z karty kredytowej płacimy pieniędzmi banku, zazwyczaj mamy też +/- 50dni na ich zwrócenie, jest to również okres w trakcie którego nie są zaliczane żadne odsetki. Tak jest w ramach transakcji bezgotówkowych. W przypadku wypłaty gotówki odsetki będą już naliczane. Za posiadanie karty kredytowej bank również może naliczać odsetki, nawet jeśli nie będziemy wykorzystywali przyznanego limitu. Instytucje finansowe kuszą najróżniejszymi systemami premiowymi za założenie karty kredytowej.

Warto sprawdzić…

Najważniejsze są dla nas informacje, które dotyczą kosztów zamówienia karty kredytowej czy nawet jakie warunki powinniśmy spełnić w czasie trwania promocji by zapłacić mniej za wydanie karty. Równie ważny jest limit jaki bank może nam przyznać, biorąc pod uwagę dochody. Wówczas też będziemy mogli ocenić czy przyznany limit będzie dla nas zadowalający, czy mamy powód dla którego inwestować w kartę. Jeżeli też będziemy wypłacać gotówkę, koniecznie musimy się zapoznać z opłatami jakie są pobierane przez bank. Oprocentowanie kredytu na karcie, sprawdzając ten element nie przeoczmy, nawet jeśli byłaby napisana bardzo drobnym druczkiem informacja na temat ewentualnych kar za spóźnienia w spłacie. Zapoznajmy się też z innymi dodatkowymi opłatami jakie mogą nam być naliczane, byśmy później nie mieli pretensji nie tylko do banku, ale i do samych siebie. Czy karta kredytowa jak również i sam kredyty czy nie są objęte dodatkowym ubezpieczeniem.

Jak działa karta kredytowa i jak korzystać.

Spłacać zawsze w terminie. To czołowa zasada przy limitach na karcie kredytowej. Jeżeli będziemy spłacać na czas, unikniemy dodatkowych i bardzo niekorzystnych odsetek. Mimo, że czasami sam kredyt nie jest oprocentowany to właśnie przez nieterminowe spłaty czy wpłaty gotówki samoistnie przeskoczymy na formę drogiego kredytu, przez wysokie odsetki. Powtórzmy jeszcze raz by unikać wypłat z bankomatów, jest to bardzo niekorzystne. Potrzebując gotówki lepiej skorzystać ze standardowej karty debetowej. Planując wyjazdy, czy przebywając za granicą i chcąc korzystać z przyznanej karty kredytowej lepiej również sprawdzić czy waluta karty zgodna jest z walutą kraju, w którym przebywamy. Jeżeli nie są zgodne, lepiej wstrzymać się z wykorzystywaniem karty kredytowej by uniknąć dodatkowych, wysokich kosztów, które będą wynikiem podwójnego przewalutowania.  Oczywiste powinno być również zapisanie czy zapamiętanie numeru do Biura Obsługi Klienta naszej karty kredytowej. By w razie nieprzewidzianych problemów zawsze móc się skontaktować z konkretną osobą w celu zgłoszenia kradzieży karty i zablokowania jej lub po prostu uzyskać dodatkowe informacje odnośnie korzystania z karty, wyjaśnić problemy techniczne.

Jakie korzyści mają banki?

Posiadanie karty kredytowej budzi w nas złudzenie, że posiadamy więcej wolnych środków niż normalnie. Stąd też niekiedy mylnie wydajemy więcej niż możemy sobie pozwolić. Banki natomiast otrzymują prowizje od sklepów za każdą wykonaną przez nas płatność. Dlatego też im wyższy zostanie przyznany nam limit na karcie kredytowej tym my będziemy więcej wydawać. Jeżeli my będziemy więcej wydawać tym banki otrzymują wyższe prowizje, czyli więcej zarobią. Ot co, błędne koło się zamyka.

Warto się pilnować.

Dlaczego? Otóż większość osób, które korzystają z karty kredytowej nie starałaby się o przyznanie im normalnie oprocentowanego kredytu gotówkowego. Co może prowadzić do niepotrzebnego zadłużania się wielu osób. Mając łatwy dostęp do większych środków, możemy mieć problem by później uregulować zadłużenia. Bank będzie naliczał odsetki z tytułu nieterminowej spłaty, stąd też bank będzie więcej zarabiał.

Sami widzicie, że to co czasami może uratować nam skórę, może również wpędzić nas w większe problemy. Dlatego warto się dobrze zastanowić, czy będziemy potrafili ograniczyć korzystanie z karty kredytowej do minimum naszych potrzeb. Natomiast jeżeli przysiądziemy i zastanowimy się nad wyborem oferty karty kredytowej uda nam się znaleźć taką, która najbardziej będzie odpowiadać i naszym potrzebą i możliwością. Dzięki temu powinniśmy uniknąć dodatkowego naliczania odsetek, co prowadzi do zwiększenia kosztów kredytu.

Sylwia Paczkowska