Konto walutowe – czym jest i jak wybrać najlepsze

Konta bankowe
Konto walutowe – czym jest i jak wybrać najlepsze

Wydaję Ci się, że między tradycyjnym kontem, a kontem walutowym nie ma różnicy? Nie rozumiesz dlaczego banki proponują je jako osobną ofertę? Nadszedł czas by poszerzyć swoją wiedzę i zacząć rozumieć banki.

Konta walutowe zyskują na wartości, szczególnie przydatne są dla osób często podróżujących, a także dla osób prowadzących interesy za granicami naszego kraju.

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe prowadzone jest w obcej walucie, takiej jak euro, dolar czy frank. To jedyna różnica między walutowym, a tradycyjnym ponieważ pod względem funkcjonalności rachunki osobiste niczym się nie różnią. Osoby posiadające konto walutowe mogą swobodnie dokonywać wpłat, wypłat gotówkowych. Wykonywać przelewy, a nawet zakładać nowe lokaty bankowe. Mogą wszystko to co robią na swoim koncie w złotówkach.

Posiadacze konta, przy jego zakładaniu otrzymują kartę płatniczą, której zastosowanie jest podobne jak przy koncie w walucie krajowej.

Konto walutowe jest bardzo wygodne dla osób, które zarabiają czy otrzymują rentę w obcej walucie. Wówczas środki nie są zależne od obowiązujących kursów, dodatkowo unikamy również prowizji, które są pobierane przy kontach “złotówkowych”.

Konta walutowe, a właściwie sama karta płatnicza do niego przypisana jest szczególnie przydatna przy częstych wyjazdach, podróżach zagranicznych kiedy często dokonujemy zakupów- w ten czas możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Gdzie otworzyć konto?

Konto walutowe otworzyć możemy w każdej placówce banku, to jest gwarantem. Niektóre banki pozwalają również otworzyć konto walutowe przez infolinię czy nawet Internet.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?

Decydując się na założenie konta walutowego, powinniśmy być pewni, że faktycznie go potrzebujemy i będziemy z niego regularnie korzystać. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto zrobić rozeznanie- tak jak przy zakładaniu konta w złotówkach. Po pierwsze warto się upewnić czy bank nie wymaga posiadania konta w złotówkach. To wyjątkowo ważne kiedy chcemy otworzyć konto walutowe w innym banku niż prowadzimy konto tradycyjne.

Darmowe konto walutowe?

W większości banków, otwarcie konta tradycyjnego czy walutowego jest darmowe, ale oczywiście w myśl powiedzenia “przezorny zawsze ubezpieczony” nie zaszkodzi tego sprawdzić. Kiedy upewnimy się, że za otwarcie rachunku nie zapłacimy, koniecznie sprawdźmy czy bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, a także za brak regularnych wpłat o określonej wysokości. To ważny aspekt dla osób, które mają wpływy zza granicy w nieregularnych odstępach czasu i o różnej wysokości.

Dla osób, które często przebywają zagranicą i tam muszą funkcjonować, ważne będzie czy za obsługę bankomatów pobierane będą prowizję. Jeśli nie, dobrze również zagłębić się w regulamin banku i upewnić się, czy dotyczy to bankomatów na całym świecie, w całej Europie czy może tylko w określonych krajach. Musimy zwrócić na to uwagę i zweryfikować z naszymi miejscami częstego przebywania.

Równie ważne jest by sprawdzić prowizje i dodatkowe opłaty. Dla osób, które często będą korzystały z pełnej funkcjonalności konta walutowego to istotna informacja czy za m.in.: wykonywanie przelewów, a nawet ich odbieranie nie będą musieli dodatkowo zapłacić.

Możemy się nawet miło zaskoczyć, kilka banków prowadzi oprocentowane rachunki walutowe. Zazwyczaj są to dość niskie stopy procentowe ok. 0,01-0,03%. Niskie, ale lepsze coś niż nic.

Jak wymienić walutę?

Oprócz wymiany gotówki w tradycyjnych kantorach stacjonarnych pojawiło się kilka dodatkowych możliwości. Jednym z nich są kantory internetowe: wykonujemy przelew za pomocą strony internetowej jednego z takich kantorów poczym otrzymujemy zwrotny przelew w walucie przez nas wybranej.

W oddziałach banków również możemy wymienić gotówkę. Jednak wymiana gotówki w bankach jest dość nieopłacalna ponieważ banki mają zawyżone kursy. Inne możliwości to m.in.: e-kantory prowadzone przez Banki, aktualnie w Polsce e-kantor prowadzony jest przez Alior Bank. Społecznościowe wymiany walut nie gwarantują bezpieczeństwa ponieważ wykonywane są bezpośrednio pomiędzy użytkownikami. Posiadając konto w serwisie PayPal oprócz opłacania zakupów w sklepach internetowych możemy też wymienić swoje pieniądze, dodatkowo możemy to zrobić po konkurencyjnych kursach.

Najlepsze konto walutowe – Ostateczna decyzja!

Zakładając konto walutowe musimy postępować podobnie jak przy zakładaniu konta osobistego w złotówkach. Dzięki obecności wielu banków na rynku, mamy prawo wybierania. Banki walczą o każdego klienta więc będą wyprzedzali się w atrakcyjności ofert, a akurat na tym my-klienci możemy tylko skorzystać. Banki wykazują się dużą elastycznością i większość oferty możemy niemalże spersonalizować pod nasze wymagania.

1 comment

  1. Stanisław

    Od kilku lat podróżuje po świecie w celach biznesowych i konto walutowe bardzo ułatwia mi życie,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *