Co to jest kredyt dla firm? Który rodzaj wybrać?

Kredyty
kredyt-dla-firm

Kredyty dla firm to jedno z podstawowych sposobów pokrycia kosztów działalności i inwestycji przedsiębiorstw. Według badań regularnie korzysta z nich 42% wszystkich firm funkcjonujących w Polsce. Wbrew pozorom jednak nie istnieje coś takiego, jak jeden kredyt dla firm. Wyróżnić można wiele ich rodzajów.

Kredyt firmowy jako podstawowe źródło kapitału na rozwój

Bez względu na to, czy już od dłuższego czasu prowadzi się działalność gospodarczą, czy dopiero otwiera się własną firmę – każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że rozwój wymaga pieniędzy. Ukuta dawno temu maksyma mówiąca, że „kto się nie idzie do przodu, ten się cofa”, cały czas jest aktualna, a w dobie zglobalizowanego, wolnego rynku o dużym poziomie konkurencyjności wydaje się brzmieć jeszcze silniej.

Rozwój wymaga kapitału – według badań to właśnie kredyty dla firm są podstawowym źródłem inwestycji. Aby wskazać, czym są kredyty dla firm, warto unaocznić różnice między produktami skierowanymi do klientów indywidualnych, a tymi, które dotyczą przedsiębiorców.

Każda umowa kredytowa musi zawierać takie dane, jak informacje o stronach umowy, wysokość kredytu, walutę, terminy spłaty, stopę oprocentowania, prowizji i ewentualnych dodatkowych opłat. W przypadku kredytów na działalność gospodarczą nierzadko przedsiębiorca musi dodatkowo wskazać, jaki jest cel kredytu. W przypadku kredytów inwestycyjnych, ale nie tylko, kredytodawca może zażądać przedstawienia biznesplanu lub innego, podobnego dokumentu. Ma to za zadanie przekonać bank to tego, że pożyczone pieniądze faktycznie będą mogły posłużyć celowi, który przyniesie zyski, a co za tym idzie – zobowiązanie przedsiębiorcy zostanie w bezpieczny sposób spłacone.

Oczywiście można wskazać też na jeszcze jedną różnicę pomiędzy kredytem konsumenckim a kredytem firmowym – często ten drugi jest trudniejszy do uzyskania. Szczególnie dotyczy to spółek, czyli podmiotów z osobowością prawną. Jeżeli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pragnie wziąć kredyt inwestycyjny na kwotę 100 tysięcy złotych, a jej kapitał zakładowy wynosi 5000 złotych, to bank z pewnością będzie wymagał maksimum formalności, przedstawiających zasadność wniosku.

Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm

Wbrew pozorom rynek kredytów dla firm pod względem liczby różnych proponowanych produktów jest znacznie szerszy od rynku kredytów gotówkowych dla osób indywidualnych. Do kredytów firmowych, o które wnioskuje się najczęściej, zaliczyć można następujące rodzaje:

  • kredyty dla firm na start – przyznawane już od pierwszego dnia prowadzenia działalności kredyty pozwalają na sfinansowanie niezbędnych inwestycji początkowych – np. zakup urządzeń biurowych, sprzętów, oprogramowania itd.,
  • kredyty gotówkowe dla firm – najbardziej ogólna forma zobowiązania, najczęściej na mniejsze kwoty, która zwykle nie wymaga przechodzenia bardzo specjalistycznej procedury,
  • kredyty konsolidacyjne dla firm – pozwalają połączyć wszystkie dotychczasowe kredyty przedsiębiorstwa w jeden, spłacany za pomocą jednej, miesięcznej raty.

Warto dodać, że kredyty dla przedsiębiorstw będą różniły się także w zakresie formy i sposobu spłacania. Podobnie, jak w przypadku kredytów konsumenckich, wyodrębnić można stały kredyt odnawialny dla firmy, limit kredytowy w rachunku bieżącym, kredyt gotówkowy i wiele innych form.

Kredyty firmowe ze względu na przeznaczenie

Zastanawiając się, jaki kredyt na firmę warto wybrać, należy kierować się przede wszystkim tym, jakie będzie jego przeznaczenie. To kryterium pozwala na wyróżnienie wielu rodzajów kredytów, w tym m.in.:

  • kredyt inwestycyjny – przeznaczony na sfinansowanie konkretnej inwestycji; w trakcie procedury wnioskowania należy wykazać szczegóły dotyczące wybranej inwestycji, a także szacowaną stopę zwrotu z inwestycji,
  • kredyt obrotowy – wykorzystywane na różne cele, ale przede wszystkim ma zapewnić płynność finansową dla bieżącej działalności firmy,
  • kredyt pomostowy dla firm – zwykle służy pokryciu kosztów projektów dotowanych, które jeszcze nie zostały refundowane,
  • kredyt technologiczny – podobny do inwestycyjnego; kredyt służy na opracowywanie i/lub wdrażanie nowych technologii wykazujących się innowacyjnością (np. nowy rodzaj maszyn produkcyjnych, program komputerowy).

W przeciwieństwie do kredytów dla klientów indywidualnych, powyższe rodzaje kredytów na firmę prawie zawsze wymagają wkładu własnego. Wysokość wkładu własnego zależna jest od konkretnego projektu (np. celu inwestycyjnego), jak i polityki banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *