Kredyt inwestycyjny – czy pomoże Twojej firmie?

Kredyty Pożyczki
Kredyt inwestycyjny - czy pomoże Twojej firmie?

Kredyt inwestycyjny, może być świetną formą szybkiego pozyskania dodatkowego kapitału. Można go przeznaczyć na każdy cel związany z rozwojem firmy. Zakup środków trwałych, poprawa zdolności produkcyjnych, czy też zakup niezbędnych licencji to przykłady wykorzystania takiego kredytu. Niniejszy artykuł pozwoli Ci ocenić, czy taki kredyt przyda się również Twojej firmie.

Prowadzenie i rozwijanie własnego biznesu wiążę się ze znacznymi nakładami inwestycyjnymi. Jak wiadomo konkurencja nie śpi, aby więc nie dać się jej przegonić, należy nieustannie rozwijać produkty i usługi związane z firmą. W przypadku niewystarczających środków finansowych uzyskanych z dochodów, można zgłosić się do odpowiednich instytucji, które wspierają wybrane inwestycje środkami pieniężnymi.

Czy naprawdę potrzebuję kredytu?

Pozyskanie dodatkowych funduszy dla własnej firmy poprzez zaciągnięcie kredytu, wiążę się oczywiście z ryzykiem. Pieniądze trzeba będzie w określonym czasie zwrócić, wraz z naliczonymi odsetkami. W przypadku niepowodzenia inwestycji, może to przysporzyć znacznych kłopotów naszemu budżetowi. Jeżeli stracimy przez nie płynność finansową to odbije się to zapewne na terminowej spłacie kredytu.

Dla wspólnego dobra kredytodawcy i kredytobiorcy, pożyczka powinna być udzielana w przypadku małego ryzyka inwestycji. Prowizje w bankach nie są zbyt wygórowane, więc na kredyt mają szansę Ci, których wizja rozwoju firmy za pożyczone pieniądze, ma wysokie szanse powodzenia. Przykładowo nagła, niespodziewana ekspansja rynku, na którym funkcjonuje nasza firma, może nas postawić w sytuacji, kiedy rozbudowa naszej działalności z pewnością przysporzy nam dochodów, lecz nie mamy środków finansowych na jej pokrycie.

Jeżeli ciężko nam ocenić szansę powodzenia naszej inwestycji, (np. ze względu na jej wysoką innowacyjność) bądź też są one stosunkowo niewielkie, to warto zastanowić się nad innymi metodami zdobywania zewnętrznego kapitału. Dobrym rozwiązaniem mogą się w takich przypadkach okazać fundusze Venture Capital, czy Aniołowie Biznesu. Pozyskiwanie pieniędzy na te sposoby, może okazać się bardziej wymagające i najczęściej dłuższe pod względem czasowym. Inwestorzy nie oczekują jednak zwrotu środków, lecz w zamian dostają udziały w firmie. Plusem, może się też okazać ich pomoc merytoryczna w prowadzeniu biznesu i znajomości w branży oraz sektorze finansowym.

Kolejną metodą na pozyskanie dodatkowych pieniędzy są dotacje z UE. Zarówno różnorodność programów, jak i ilość pieniędzy do pozyskania jest naprawdę spora. W tym przypadku nie musimy również zwracać pozyskanych środków. Procedury przyznawania dotacji trwają często bardzo długo, w stosunku do tych przy udzielaniu kredytu inwestycyjnego. Oprócz tego wadą jest również to, że pomoc taka jest udzielania na zasadach refundowania i oczekiwany jest od nas wkład części funduszy potrzebnych na sfinansowanie projektu. Najpierw sami dokonujemy inwestycji, a dopiero później zwracana jest nam ustalona procentowo kwota pieniędzy z zasobów portfela UE. Prowadzi to często do okoliczności, kiedy po przyznaniu dotacji, firmy są zmuszone wziąć kredyt, aby z nich skorzystać. Ponadto, podczas wydawania przyznanych środków, musimy trzymać się ustaleń w złożonym przez nas projekcie, aby dotacja nie została cofnięta.

Gdzie, co i jak?

Jeżeli już uznamy, że kredyt jest najbardziej odpowiadającą nam formą pozyskania dodatkowych pieniędzy, aby go zaciągnąć udajemy się oczywiście do banku. Mnogość tych instytucji i wachlarz ich ofert, może być przytłaczający. Różne są stawki prowizji oraz marży, wymagań niektórych banków, co do zabezpieczenia kredytu, biznesplanu, długości działania naszej firmy. Banki posiadaj szereg różnych walut, w których mogą dokonać udzielenia kredytu. To wszystko sprawia, że wybranie najlepszej oferty jest nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzą doradcy kredytowi, którzy doskonale znając rynek kredytów inwestycyjnych, po zapoznaniu się z naszą sytuacją, będą asystować nam przy wyborze i sfinalizowaniu kredytu. Opłata za ich usługi, może być o wiele mniejsza niż straty jakie niosłoby za sobą wybranie gorszej oferty kredytowej.

Podsumowanie

Zastrzyk zewnętrznego kapitału i jego odpowiednie ulokowanie jest niekiedy niezbędne, aby kontynuować tempo rozwoju firmy, czy też utrzymać jej konkurencyjność wobec innych rywali biznesowych. Kredyt inwestycyjny, jak opisano powyżej, nie jest jedyną formą osiągnięcia tego celu. Jest on z pewnością stosunkowo szybką i prostą formą, lecz niesie za sobą pewne ryzyko. Przed jego podjęciem warto przeanalizować raz jeszcze inwestycję jaką chcemy poczynić i sposoby na jej realizację. Po stwierdzeniu, że kredyt jest najodpowiedniejszą dla nas formą, warto przemyśleć udanie się po pomoc do specjalisty w tej dziedzinie.

Adam Dragosz

2 comments

  1. Grażyna

    Sama prowadzę własną działalność i jak każdy przedsiębiorca borykałam się i z takimi dylematami, brać czy nie brać. Dotacje z Unii nie każdy może otrzymać i w tym przypadku kredyt inwestycyjny przy założeniu, że będziemy wypłacalni może się okazać bardzo korzystny i doniesie firmę na nogi.

  2. Janusz

    Jak wszystko tak i kredyt inwestycyjny niesie za sobą pewne ryzyk, jednak każdy właściciel chciałby, aby się ona prężnie rozwijała, i niektórzy aby to osiągnąć są zmuszeni po sięgnięcie kredytu inwestycyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *