Czy osoba prywatna może wziąć samochód w leasing?

Comment

Kredyty
Czy osoba prywatna może wziąć samochód w leasing?

Leasing to pojęcie w dużej mierze kojarzone z firmami. Stanowi formę finansowania danego zakupu przeznaczoną dla działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na rozmaite ulgi oraz odliczenia, co sprawia, że leasing jest atrakcyjniejszą formą pożyczki od kredytu. Czy taka forma finansowania przysługuje również osobie prywatnej?

Czy osoba prywatna ma prawo do leasingu?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest jak najbardziej pozytywna. Osoba fizyczna ma prawo do leasingu, co oczywiście nie jest jednoznaczne z tym, że pieniądze otrzyma. Należy najpierw spełnić warunki, żeby dostać leasing. Ponadto wnioskodawca może i powinien zostać sprawdzony pod kątem zdolności w Biurze Informacji Kredytowej.

Leasing samochodowy nie różni się szczególnie od standardowego leasingu. Skład się na niego element kredytu w postaci miesięcznych rat oraz wynajmu (w tym przypadku pojazdu). Należy podkreślić, że użytkownikiem samochodu jest leasingobiorca, ale za właściciela uchodzi leasingodawca. Oznacza to, że nabyty przedmiot nie stanowi własności osoby prywatnej i nie może go przykładowo sprzedać. Jeżeli dojdzie natomiast do powstania szkody całkowitej lub samochód zostanie skradziony, to leasingowa umowa ulegnie wygaśnięciu.

Jakie są warunki leasingu samochodu dla osoby prywatnej?

Lista warunków, które musi spełnić osoba prywatna, aby móc otrzymać leasing samochodu, nie jest ku jej uciesze tak rozbudowana, jak w przypadku formalności związanych z kredytem samochodowym. Oczywiście podstawową czynność stanowi złożenie wniosku leasingowego, a także kserokopię dowodu osobistego oraz dodatkowego dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego tożsamość.

W niektórych przypadkach możliwy jest wymóg dostarczenia dodatkowych formularzy. Należy zgłosić się do pracodawcy o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu, do którego trzeba dołączyć również wyciąg z konta bankowego. Oczywiście musi być to rachunek, na który wpływa wynagrodzenie otrzymane za wykonywaną pracę. W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest także potrzeba dostarczenia dokumentów przedstawionych przez poręczyciela. Sprawa komplikuje się też w sytuacji, gdy klient potrzebuje leasingu na samochód używany.

Zalety leasingu na osobę prywatną

Podstawową zaletą jest z pewnością zdecydowanie prostsza procedura udzielania auto leasingu. Nikt z nas nie lubi wypełniania i składania multum dokumentów, a w przypadku leasingu samochodu na osobę prywatną potrzeba naprawdę niewiele formalności do załatwienia sprawy. Brakuje także wymogu natychmiastowego płacenia całej kwoty za pojazd, co prowadzi do mniejszego obciążenia codziennego budżetu.

Osoba prywatna może także liczyć na różne benefity, np. usługi typu serwis pojazdu czy przegląd auta w atrakcyjnej cenie. Możliwa jest także obniżona cena zakupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, jeżeli dany producent współpracuje z firmą leasingową, u której osoba prywatna zaczerpnęła wsparcia finansowego. Chęć wykupu sprawia z kolei, że raty leasingowe przy podwyżkach stóp kredytowych nie zwiększają się tak mocno. Ponadto omawiana forma finansowania inwestycji nie zostanie odnotowana w historii kredytowej leasingobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *