Na czym polega ubezpieczenie ASSISTANCE?

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie Assistance jest bardzo użyteczne pomimo tak małej świadomości ludzi, czego właściwie dokładnie dotyczy. Przeważnie kojarzy się z pomocą drogową, do której zalicza się między innymi wymiana koła czy też holowanie. Jednak to ubezpieczenie ma o wiele więcej korzyści, o których większość z nas, w tym osoby posiadające je, nie mają pojęcia. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu pojęcie Assistance oraz co wchodzi w jego zakres.

Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które zapewnia ubezpieczonemu pomoc w losowych, nieoczekiwanych zdarzeniach. Jest to usługa całodobowa, a wykupić ją możemy u dowolnego ubezpieczyciela, który w razie nieprzewidzianego incydentu powinien zapewnić nam pomoc.  Nie musi to być ten sam, u którego mamy zapewnione inne świadczenia, np. Auto Casco czy OC lub AC.

Co wchodzi zatem w zakres tego ubezpieczenia? Jest to niewątpliwie szeroka gama usług, od pomocy w przypadku kolizji, przez dostarczenie paliwa w przypadku jego deficytu, po wynajęcie samochodu zastępczego lub zakwaterowanie w hotelu podczas naprawy auta.  Są to jednak zdarzenia związane z pojazdem. Ubezpieczenie Assistance obejmuje znacznie więcej przypadków, które dotyczą spraw codziennych. Na przykład, gdy zdarzy Ci się jakaś usterka w domu, możesz zadzwonić na wskazany przez ubezpieczyciela numer i po wyjaśnieniu całej sytuacji, poprosić o przyjechanie  fachowca, który ją naprawi. Zamówienie biletów do teatru lub kina, umówienie dziecka na korepetycje czy też zapytanie o dostępność konkretnej rzeczy w sklepie również wchodzą w zakres tego ubezpieczenia.

Około jedna trzecia Polaków posiada ubezpieczenie Assistance, a liczba osób, które się tak ubezpieczają, ciągle rośnie. Jest ono najczęściej dołączane do polisy OC, AC lub Auto Casco. Osoby te korzystają z niego głównie w przypadkach związanych z holowaniem auta, czy też pomocą medyczną za granicą.

Wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczenia Assistance, dzieląc je ze względu na rodzaj świadczenia.

  • Assistance komunikacyjny

Ta forma ubezpieczenia jest kierowana do kierowców i pasażerów, aby w razie awarii lub kolizji mogli otrzymać szybką pomoc ze strony ubezpieczyciela. Jest to najbardziej popularny rodzaj ubezpieczenia Assistance. Jest niedrogie, ponieważ roczny koszt waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Bardzo często ten pakiet jest traktowany jako dodatek do polisy OC i AC. Pomoc może zostać udzielona w różnych okolicznościach, takich jak naprawa pojazdu, holowanie, pomoc informacyjna lub tłumacza i wielu innych.

  • Assistance podróżny

Kolejnym rodzajem ubezpieczenia Assistance jest pomoc w nagłych i niespodziewanych przypadkach podczas podróży. Jeżeli nasz stan zdrowia się pogorszy, możemy skontaktować się z operatorem i poprosić o transport do szpitala. Konsultant skontaktuje się z naszymi najbliższymi i powiadomi ich o całym wydarzeniu. Ubezpieczenie to obejmuje także zorganizowanie przyjazdu i pobytu do miejsca, w którym się znajdujemy osobie z naszej rodziny. Jeżeli w czasie podróży wystąpi nieoczekiwany zwrot akcji i będziemy potrzebowali wrócić do domu wcześniej, Assistance może pomóc w załatwieniu biletu we wcześniejszym terminie i dokonaniu wszystkich formalności. Ma on zapewnić pokrycie kosztów utraty bagażu czy też opieki medycznej za granicą.

  • Assistance medyczny

Assistance medyczny jest związany z wszelkimi sprawami dotyczącymi naszego zdrowia. Zapewnia pomoc osobie ubezpieczonej i członkom jej rodziny. Osobom opiekującym się chorym zapewnia pomoc w organizacji życia domowego podczas choroby. Assistance oferuje opiekę nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także zwierzętami, poradę psychologa, pokrycie kosztów rehabilitacji, transportu do szpitala, również domową wizytę lekarza i pielęgniarki. Dodatkowo Assistance udostępnia urządzenia monitorujące stan zagrożenia życia i wiele innych.

  • Assistance domowy

Obejmuje zdarzenia losowe związane z naszym mieszkaniem, takie jak zalanie, a nawet pożar. W takich sytuacjach usługa może obejmować posprzątanie mieszkania, transport ocalałego mienia czy też znalezienie i zapewnienie noclegu ubezpieczonemu i jego rodzinie. Dodatkowo Assistance obejmuje też usługi specjalistów, np. hydraulika, elektryka czy stolarza.

Martyna Stafa