Codziennie praca, dom, dom, praca… Ciągle narzekamy, że za małe wynagrodzenie w porównaniu do wkładu pracy, a jak zbudować domowe oszczędności? Jak wygospodarować wolne środki, aby móc je pomnażać lub by były do dyspozycji w tej „czarnej godzinie”.
Czym jest budżet domowy?
Budżet domowy określa się jako planowanie przyszłości. Najważniejsze by przejąć kontrolę nad własnymi finansami i aktywnie nimi kierować. Dobre kierowanie wiąże się z tym, że będziemy potrafili ocenić czy stać nas na dany wydatek bez większego uszczerbku w portfelu, a przede wszystkim bez zamartwiania się za co przeżyć do końca miesiąca. Wałkując i pracując z naszymi finansami łatwiej będzie nam wypracować poprawę sytuacji finansowej. Warto też spisywać wydatki, czyli kontrolować przeszłość. Wszystko po to by łatwiej uśrednić m.in.: miesięczne wydatki.
Jaką zacząć?
Wystarczy karta papieru, coś do pisania, a dla „umilenia” kawa bądź herbata – wybierz dowolnie. Jak w pamiętniku, zacznij od daty by móc tworzyć chronologicznie. Następnie wpisz kwotę przychodów, czyli pieniążki, które co miesiąc wpływają na twoje konto za ciężką pracę. Kolejnym ważnym krokiem jest ujęcie kosztów stałych. Czym są? To pieniądze, które uszczuplają nasze portfele regularnie raz na miesiąc o +/- tą samą kwotę, czyli :
- czynsz za mieszkanie / podatek gruntowy
- opłaty za media (prąd, woda, gaz)
- abonament telefoniczny, internet
- jedzenie
- transport (paliwo lub bilety)
- ubezpieczenia
- raty kredytów
- rozrywka
- opcjonalnie wpłaty na lokaty, konta oszczędnościowe, stałe przelewy na fundacje itd.
Mamy to? Dobrze Ci idzie!
Teraz pora na wydatki niespodzianki, czyli wypisanie i odjęcie ich od przychodów. Nagła naprawa samochodu, podręczniki dla dzieci, kurs oprogramowania. Wszystko co uszczupliło Twoją okazałą sumę.
Wydatki nieregularne- przytrafiają się kilka razy do roku, jednak często o nich zapominamy przez co dotychczasowe planowanie budżetu mogło być nie do końca skuteczne. Takie wydatki to np.:
- prezenty na urodziny
- wakacyjne wyjazdy
- lekarze i lekarstwa
- ubrania
- remont domu
W tym przypadku obowiązuje nieco inna reguła obliczeń niż przy kosztach stałych. Tutaj musimy uśrednić roczne koszty na dany cel; jeżeli średnio w miesiącu na prezenty wydajemy 100zł, a takie święto wypada co drugi miesiąc musimy 100zł pomnożyć razy 6, otrzymujemy wówczas całe 600zł.
By wydatki nieregularne nas nie zaskoczyły:
- Sumujemy je wszystkie
- Dzielimy przez 10 – w ten sposób zaoszczędzimy nieco więcej niż gdybyśmy podzielili przez 12 miesięcy.
- Otrzymujemy kwotę jaką powinniśmy odłożyć miesięcznie by nie drapać się po głowie skąd wziąć na prezent dla ukochanej Babci.
Udało się uporządkować wydatki? Czas na oszczędności!
Etap OSZCZĘDZANIE!
Na koniec tworzenia budżetu domowego koniecznie musimy zaplanować co zrobić z nadwyżką pieniądza. Warto wskazać sobie cel zanim nadwyżka się pojawi. Tak na wszelki wypadek, co by później nie kusiła nowa sukienka czy nowe radio do samochodu.
Jak zająć się kolejnym miesiącem?
Równie łatwo, przepisać z pierwszego miesiąca możemy rubrykę z wydatkami nieregularnymi, resztę tworzymy na nowo.
Mamy nadzieję, że teraz będzie łatwiej kontrolować wydatki, a skoro będą pod kontrolą więcej powinno zostawać na koncie. W ten sposób z miesiąca na miesiąc oszczędności powinny wzrastać, pamiętajcie by ich nie roztrwonić na letnich wyprzedażach.