Obligacje skarbowe są jednym z wielu sposób inwestowania pieniędzy. Kojarzą się zazwyczaj z mniejszym ryzykiem inwestycyjnym. Myślę, że znajdzie się spora liczba osób, która w ciągu swojego życia, wykupiła polisę ubezpieczeniową połączoną z inwestowaniem, a fundusze, które polecił „dobry doradca” składały się właśnie z obligacji. Dodam, że nie dopuszczalne jest, żeby osoba, która nie ma do tego uprawnień, czyli zazwyczaj tzw. doradca/agent ubezpieczeniowo – finansowo, doradzał w jakie instrumenty powinniśmy zainwestować swoje pieniądze.
Wracając do tematu artykułu, warto zacząć od tego czym w ogóle są obligacje skarbowe, a są one niczym innym jak formą pożyczki dla państwa. Dla państwa dlatego, że mówimy o obligacjach skarbowych, istnieją także obligacje emitowane przez duże firmy, wtedy będzie to pożyczka dla tej właśnie firmy. Gdybym miała to ująć bardziej profesjonalnie, obligacje skarbowe są papierami wartościowymi, które sprzedaje Minister Finansów. Mają one określoną sumę za którą je sprzedaje(kwotę, którą państwo pożycza). Państwo zobowiązuje się wykupić obligacje, czyli zwraca nam pieniądze wraz z należnymi odsetkami, w określonym czasie. Obligacje bowiem wykupuje się na okres 2 do 10 lat.
Dlaczego obligacje są uważane za najbezpieczniejszą formę oszczędzania?
Dlatego, że Skarb Państwa, który od chwili sprzedaży staje się naszym dłużnikiem, gwarantuje wykup papierów wartościowych oraz wypłatę należnych odsetek, a za to zobowiązanie odpowiada całym swoim majątkiem.
Przejdźmy do głównego pytania….
Czy da się zarobić na obligacjach?
Oczywiście, że da się zarobić. Tak samo z resztą jak na wszystkich innych formach inwestycji. Pytanie tylko jakiego zarobku oczekujemy i w jakim czasie. Obligacje skarbowe przeznaczone są do inwestowania średnio- i długoterminowego. Ich oprocentowanie zależne jest od czasu na jaki decydujemy się wykupić papiery. I wyróżniamy obligacje:
– dwuletnie ( DOS – Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe) – te obligacje będą dobre dla osób, które z góry chcą wiedzieć ile zarobią,
– trzyletnie (TOZ – Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe) – ich zakup zapewni stały wpływ gotówki (co 6 miesięcy), ale oprocentowanie będzie się zmieniało, a taka zmiana zależna jest od aktualnej sytuacji rynków finansowych, czyli w zasadzie od wszystkiego,
– czteroletnie (COI – Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane) – indeksowane inflacją, wpływ zysku z tych obligacji następuje co rok. Jest to dobra forma dla osób, które mają nadwyżkę pieniędzy i chcą ją inwestować przez dłuższy czas,
– dziesięcioletnie (EDO – Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe) – to będzie ciekawy wybór dla osób, które chcą oszczędzać w długim okresie czasu, np. z myślą o emeryturze (stąd też ich nazwa), przyszłości dzieci, itp. Sposób inwestycji w obligacji dziesięcioletnie jest bardziej złożony.
Kupując obligacje, mimo określonych ram czasowych, możemy wycofać wcześniej, jeżeli uznamy to za konieczne. Wykup możliwy jest po złożeniu tzw. dyspozycji przedterminowego zakupu. Jednak wykup nie może nastąpić później, niż miesiąc przed terminowym wykupem i nie wcześniej niż 7 dni od dnia zakupu obligacji. Istotne jest także to, że wartość wypracowanych zysków zostanie pomniejszona o opłatę, która została uwzględniona w liście emisyjnym danej obligacji.
Dlaczego warto kupić obligacje?
– Koszt jednej obligacji to 100 zł,
– forma inwestycji w postaci obligacji dostępna jest dla każdego,
– Sposób inwestowania jest stosunkowo prosty,
– Można zakończyć inwestycję wcześniej,
– Dają możliwość inwestycji od 2 do 10 lat,
– Można skorzystać z formy stałego oprocentowania.
Jeżeli uważasz, że taka forma zarabiania pieniędzy jest dla Ciebie, to sprawdź, gdzie możesz kupić obligacje:
– oddziały PKO Banku Polskiego,
– na stronie, www.zakup.obligacjeskarbowe.pl,
– przez telefon 801 310 210,
– Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP,
– konto Inteligo, www.inteligo.pl,
Podsumowując…. Zanim zaczniesz oszczędzać, ucz się, czytaj i zbieraj informacje na ten temat. Staraj się dywersyfikować ryzyko, zgodnie z zasadą „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”, tzn. staraj się w miarę możliwości wybrać kilka odmiennych form inwestycji, a kiedy jedna z nich zawiedzie, pozostaną jeszcze inne, zapoznaj się z osobą Warrena Buffetta J Pozostaje życzyć powodzenia….