Oprocentowanie lokat walutowych także cierpi z powodu kryzysu, a konkretnie z racji na niskie stopy procentowe. Ten rodzaj lokowania pieniędzy nigdy nie był jednak atrakcyjny wyłącznie ze względu na odsetki. Sprawdzamy, w jakich walutach warto dziś odkładać pieniądze i kiedy powinno się to czynić.
Oprocentowanie lokat nie jest obecnie najwyższe
Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polski od dawna idzie w ślad za zagranicznymi trendami, obniżając jak tylko się da stopy procentowe. W dobie pandemii COVID-19, która wstrząsnęła światową gospodarką w stopniu nieporównywalnym do wcześniejszych kryzysów finansowych, tendencja ta tylko się zaostrzyła. W listopadzie 2020 roku RPP postanowiła utrzymać stopę referencyjną na poziomie 0,10% w skali roku.
Tak niski koszt pożyczania pieniądza ma stymulować polską gospodarkę i dawać firmom tańsze środki na inwestycje. Odbija się jednak jednocześnie na osobach, które zebrany już kapitał chciałyby bezpiecznie ulokować. Biorąc pod uwagę średnioroczną inflację, trzymanie pieniędzy na lokacie przynosi w chwili obecnej straty. Dzieje się tak z powodu oprocentowania lokat, na które stopa referencyjna ma największy wpływ. Sprawdzamy, jakie oprocentowanie mają lokaty walutowe, które podlegają narodowym bankom innych krajów.
Na jakie oprocentowanie lokat walutowych można obecnie liczyć?
Najwyższe oprocentowanie lokat walutowych dotyczy dziś funtów brytyjskich. Roczne lokaty w BOŚ Bank oraz mBanku zapewnią oprocentowanie na poziomie 0,6%, podczas gdy w euro i dolarach dostaniemy najwyżej 0,5%. Nie są to wysokie odsetki dla osób przyzwyczajonych do krótkich lokat terminowych, które polskie banki oferują dla nowych klientów nawet na 2% w skali roku na 3 miesiące, oczywiście przed odliczeniem podatku od lokaty bankowej.
Najsłabiej oprocentowane są lokaty we franku szwajcarskim. Powodem tego są ujemne stopy procentowe w Szwajcarii. Prowodyr zamieszania na rynku hipotecznym sprzed kilku lat pozwoli zarobić maksymalnie 0,1% w BOŚ Banku. Trudno ulokować też pieniądze w tej walucie. Możemy to zrobić w dosłownie garstce banków i zmuszeni jesteśmy do założenia konta walutowego.
Najwyższe oprocentowanie lokat walutowych w funtach (GBP):
- Lokata walutowa GBP w mBanku – 0,5%
- EKOlokata w BOŚ Banku – 0,4%
- Lokata terminowa w GBP – 0,3%
Jakie są najatrakcyjniejsze lokaty walutowe w dolarach amerykańskich (USD)?
- Lokata walutowa w Getin Bank – 0,5%
- EKOlokata w BOŚ Banku – 0,4%
- Lokata terminowa w USD – 0,3%
Ranking lokat walutowych w euro prezentuje się następująco:
- Lokata walutowa w Idea Bank – 0,5%
- Lokata walutowa w Getin Bank – 0,3%
- Lokata Millenet w Banku Millennium – 0,1%
Wszystkie te propozycje mają stałe oprocentowanie i trudno jest dostać w obcej walucie lokatę o zmiennej stopie oprocentowania.
Jakie waluty kupują i lokują w bankach Polacy?
Według danych NBP pod koniec 2020 roku Polacy trzymali na kontach walutowych nawet 95 mld złotych. To 10% kwoty lokowanej przez klientów indywidualnych! Dzieje się tak dlatego, że, biorąc pod uwagę inflację w różnych krajach, rzeczywiste oprocentowanie lokat walutowych było nawet kilkunastokrotnie wyższe niż tych w złotówkach. Mamy najwyższą inflację w Unii Europejskiej.
Większy odsetek pieniędzy na lokatach walutowych wiąże się jednak niekoniecznie z tym, że Polacy kupują waluty. Po prostu nie tworzą nowych lokat w złotych, woląc te pieniądze zainwestować czy przeznaczyć na bardziej trwałe dobra, takie jak chociażby nieruchomości. Czasami trzymają je też na koncie, nie chcąc wiązać funduszy na dłużej. Pod względem zysku nie ma dziś większej różnicy między lokatą a zwykłym kontem oszczędnościowym, z którego środki przesunąć możemy w dowolnej chwili.
Lokaty w obcych nominałach tworzone są często przez osoby, które pracują za granicą i zarabiają euro czy funty. Na otwieranie lokat we frankach szwajcarskich decydują się z kolei osoby, które spłacają jeszcze taki kredyt hipoteczny i chcą kupić większe ilości waluty po obecnym kursie.
Jak działają lokaty walutowe? Niekoniecznie zakłada się je dla oprocentowania
Jak można wywnioskować z poprzedniego akapitu, lokat walutowych nie zakłada się tylko dla oprocentowania. Jakie są główne powody, dlaczego warto założyć lokatę walutową? Wyróżnić można ich 5:
- Wiele osób wybiera je nie ze względu na to, że są jakoś szczególnie atrakcyjne. Głównym powodem jest fakt, że analogiczne produkty finansowe w polskich złotych muszą być oceniane pod kątem znacznie większej inflacji.
- Emigranci zarabiający za granicą mogą woleć założyć lokatę w walucie, w której zarabiają. Taka forma lokowania pieniędzy pozbawiona jest ryzyka kursowego.
- Kredytobiorcy wybierają często lokatę w walucie, w której spłacają kredyt hipoteczny (choć obecnie trudno zaciągnąć takie zobowiązanie, kiedyś frank szwajcarski był niezwykle popularny).
- Ryzyko kursowe może się również przełożyć na zyski, dlatego niektórzy decydują się zakłada lokaty walutowe w celu zarobienia na drastycznych zmianach kursów, co jednak nie zawsze się udaje.
- Dla osób posiadających większe oszczędności lokaty walutowe są sposobem na dywersyfikację portfela, minimalizując ryzyko związane z niepewnością co do polskiego złotego, nie będącego przecież tak silną walutą jak chociażby frank szwajcarski.