Płatność kartą przez internet. Jak to zrobić?

Karty płatnicze
platnosc-karta-przez-internet

Transakcje bezgotówkowe są coraz popularniejsze i kwestią czasu jest, gdy całkowicie wyprą z obrotu tradycyjny pieniądz. Płatności kartą przez internet dokonuje się niezwykle szybko i łatwo. Jednocześnie forma ta jest bardzo bezpieczna i w niektórych sytuacjach zapewnia możliwość zwrotu przelanych środków.

Jak działa płatność kartą przez internet?

Dokonywanie płatności kartą przez internet – debetową lub kredytową – nie jest skomplikowane. Zdecydowana większość posiadaczy „plastiku” będzie mogła to zapłacić online. Płacenie kartą przez internet można podzielić na kilka rodzajów ze względu na to, kto jest dostawcą systemu obsługi płatności.
Istnieje wiele firm, które koordynują cały proces. Popularni dostawcy usług płatniczych online oferują możliwość „podpięcia” karty płatniczej, dzięki czemu można płacić w ten sposób bez podawania dodatkowych danych z samej karty.

W większości przypadków nie dochodzi jednak do faktycznego użycia karty płatniczej lub karty kredytowej, lecz dokonania natychmiastowego zaksięgowania środków. Przedstawiając sprawę w sposób skrótowy, można powiedzieć, że dostawca usługi komunikuje się z bankiem, w którym posiada się konto i wprowadza notę księgową. Środki za zakupione produkty lub usługi przez internet są natychmiast pobierane z konta, w związku z czym użytkownik może przypuszczać, jakoby już zdążyły się znaleźć na koncie sprzedającego. W rzeczywistości jednak proces otrzymania pieniędzy od kupującego z perspektywy sprzedawcy jest trochę dłuższy.
Standardowa płatność kartą przez internet wymaga podania informacji z posiadanej karty. Do najważniejszych danych należy:

  • numer karty,
  • data ważności,
  • kod zabezpieczający – CVV lub CVC.

Po podaniu tych informacji często konieczne będzie przejście drugiego etapu weryfikacji. W tym celu w specjalnym oknie należy podać kod, który otrzymało się we wiadomości sms.

Płatność kartą kredytową krok po kroku – jak płacić kartą, o czym pamiętać?

Płacenie przez internet kartą kredytową zasadniczo nie różni się od dokonywania płatności standardową kartą płatniczą. Czy zatem warto płacić za zakupy przez internet kartą kredytową? Zdecydowanie tak, jeżeli pamięta się o pewnych rzeczach…

Po pierwsze, aby płacić kartą kredytową, musi ona mieć limit wystarczający na pokrycie danego zakupu. Po drugie, należy dokładnie zapoznać się z tym, jak działa płatność kartą kredytową. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na trzy ważne terminy: okres bezodsetkowy, okres odsetkowy i rozliczeniowy. Karta kredytowa daje możliwość dokonywania płatności za darmo, dlatego warto korzystać z tego rozwiązania (także online!). Dzięki umiejętnemu stosowaniu tego produktu nie poniesie się żadnych dodatkowych kosztów, natomiast szybkość realizacji płatności kartą kredytową będzie taka, jak przy płatności kartą debetową. Co więcej, sprawne posługiwanie się tym produktem sprawi, że będzie można budować dobrą historię kredytową, która przełoży się na możliwości kredytowe!

Dlaczego nie mogę zapłacić kartą VISA lub MasterCard przez internet?

Nie trzeba przeglądać wiele artykułów dostępnych w internecie, aby przekonać się, jak popularne są pytania takie, jak „dlaczego nie mogę zapłacić kartą MasterCard przez internet” lub „dlaczego karta VISA przez internet nie działa”? VISA i MasterCard to najwięksi na świecie dostawcy kart płatniczych i innych rozwiązań finansowych. W 99% przypadków występowania problemów z płatnością online powód nie jest związany z samym dostawcą. Do najczęstszych przyczyn trudności należą następujące:

  • niewystarczający limit na karcie kredytowej – nie zapłacimy za zakupy, jeżeli ich wartość przekracza wysokość udostępnionych przez bank pieniędzy,
  • brak aktywacji karty – w przypadku nowo otrzymanych kart płatniczych trzeba pamiętać o ich aktywacji!
  • przeterminowanie karty – każdy tego typu produkt ma określoną datę ważności a bank, z którego się korzysta, powinien wcześniej wysłać nową kartę,
  • niewłaściwe dane – należy dokładnie przepisać kod zabezpieczający i pozostałe dane,
  • przekroczony limit płatności – obecnie w ustawieniach każdego rachunku można dokładnie sprecyzować maksymalną dzienną kwotę, którą można przelać przez kartę w trakcie zakupów online; to częsta przyczyna odrzucenia płatności kartą (debetową i kredytową) przez internet,
  • blokada autoryzacji – czasem instytucje finansowe mogą podejrzewać legalność niektórych transakcji i z przyczyn bezpieczeństwa prewencyjnie je blokować; należy wówczas zgłosić sprawę do swojego banku lub dostawcy danej usługi,
  • awaria banku – rzadka przyczyna, ale również może się zdarzyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *