Płatności mobilne

Konta bankowe

Płatności mobilne (inaczej nazywane m-płatnościami) kojarzone są z płatnościami dokonywanymi za pomocą telefonu komórkowego. Od pewnego czasu zyskują one na popularności, bo smartfony zdominowały rynek telefonów komórkowych. Jednak, tak jak każdy innowacyjny środek płatniczy, płatności mobilne nie przez wszystkich uważane są za dostatecznie bezpieczne.

Czym charakteryzują się płatności mobilne?

Mimo tego, że płatności mobilne wiążą się przede wszystkim z płatnościami dokonywanymi za pomocą telefonu komórkowego, to można do nich wykorzystać także tablet lub inne urządzenie mobilne. M-płatności często mylone są z płatnościami internetowymi. Różnica polega przede wszystkim na tym, w jaki sposób dokonuje się transakcji. Przy płatnościach internetowych wykorzystujemy Internet, najczęściej przeznaczoną do tego stronę WWW lub stronę bankowości internetowej naszego banku. Płatność mobilna to natomiast transakcja, której dokonujemy najczęściej za pomocą stworzonej specjalnie do tego celu aplikacji zainstalowanej w urządzeniu mobilnym. Europejski Bank Centralny stosuje definicję płatności mobilnych mówiącą, że jest to płatność, w przypadku której dane o płatności i zlecenie dokonania płatności są inicjowane, przekazywane lub potwierdzane przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych oraz technologii umożliwiających komunikację i transmisję danych pomiędzy dostawcą usług płatniczych a konsumentem.

W jaki sposób funkcjonują płatności mobilne?

Obecnie wyróżnia się trzy modele technologiczne związane z m-płatnościami: oparty na połączeniu w standardzie GSM, NFC lub łączności internetowej. Technologia GSM wykorzystywana jest, kiedy opłaty dokonujemy np. poprzez płatny SMS. Inną metodą stosowaną podczas m-płatności opartej na standardzie GSM jest płatne połączenie z call center lub IVR. IVR to rodzaj telefonicznej rozmowy, jednak w odróżnieniu od call center rozmowę przeprowadza się z automatem. Odpowiednie pozycje z menu wybiera się za pomocą naciśnięcia odpowiedniego przycisku lub głosowo dzięki urządzeniu służącemu do rozpoznawania mowy. Jednak to technologia NFC jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną metodą płatności mobilnych i zbliżeniowych. Opiera się ona na wykorzystywaniu fal radiowych bliskiego zasięgu. Smartfon czy tablet wyposażony w antenkę i chip wykorzystywany w technologii NFC działa niemal identycznie jak karta zbliżeniowa. Ostatni model technologiczny, który wykorzystuje się przy płatnościach mobilnych, to łączność internetowa wykorzystująca technologie GPRS. Tutaj do czynienia mamy między innymi z płatnością za pośrednictwem specjalnej aplikacji zainstalowanej w urządzeniu. Można także wysłać pieniądze z jednego numeru telefonu na drugi. Istnieje także zupełnie nowa metoda płatności mobilnych o nazwie BLIK. W Polsce funkcjonuje ona od 2015 roku i ciągle zyskuje na popularności. Umożliwia ona płacenie telefonem (a właściwie kodem wygenerowanym przez telefon komórkowy) w punktach handlowo-usługowych, a także wypłatę pieniędzy w bankomatach czy dokonywanie płatności w Internecie.

Zalety i korzyści związane z m-płatnościami

Dla nas, jako konsumentów, największa zaletą płatności mobilnych jest brak konieczności posiadania przy sobie gotówki. Jeżeli korzystamy z m-płatności, nie musimy mieć przy sobie nawet portfela z kartami płatniczymi, bo przecież możemy zapłacić telefonem. Dla operatorów sieci komórkowych i producentów telefonów płatności mobilne są dochodem, a dzięki zyskom wynikającym z m-płatności mogą oni rozszerzać swoją działalność i lepiej dostosować się do potrzeb klientów. Aby płacić smartfonem zbliżeniowo musimy mieć telefon obsługujący technologię NFC, który jest droższy, od modeli bez tej funkcji. Jednak nawet tańszym smartfonem można płacić mobilnie wykorzystując inne technologie transmisji, o ile telefon ma możliwość połączenia z Internetem. Dla konsumentów ważna jest także wygoda, łatwość i szybkość, którymi cechują się m-płatności. Bardzo przydatną możliwością, jaką oferują telefony obsługujące płatności mobilne, jest możliwość sprawdzenia stanu konta w każdym momencie, bez konieczności wizyty w banku lub bankomacie.

Wady i zagrożenia wynikające z płatności mobilnych

Jedną z wad, można wywnioskować z faktu, że telefon, który jest zdolny obsługiwać płatności zbliżeniowe kosztuje więcej niż zwykły smartfon. Złożoność systemu obsługującego płatności mobilne także może być uznawana za wadę, ponieważ koszty związane z rozwojem m-płatności i prowizje od takich płatności są stosunkowo wysokie.  Słabo rozwinięta infrastruktura służąca płatnościom mobilnym i wiele rodzajów tych płatności także nie jest pozytywnym aspektem tej formy płatności. Zagrożeniem, które bezpośrednio wynika z płatności mobilnych jest możliwy brak bezpieczeństwa tych płatności. Jednakże zarówno operatorzy sieci komórkowych jak i twórcy specjalnych aplikacji służących do m-płatności starają się zapewnić jak największe bezpieczeństwo użytkownikom.

Podsumowując, płatności mobilne to coraz powszechniejsza metoda dokonywania płatności w Polsce. Rozwój technologii poprawia bezpieczeństwo nowoczesnych środków płatniczych i nie powinniśmy się ich obawiać. Płatności mobilne cechują się dużą wygodą i szybkościom, co dla konsumentów jest bardzo ważne. Aby czuć się bezpieczniej powinniśmy sami dbać o to, by zawsze mieć program antywirusowy w telefonie oraz zabezpieczyć smartfona kodem, bez którego nie można go odblokować.

Aleksandra Lukoszek