Podatek Belki – od jakiej kwoty obowiązuje?

Comment

Lokaty
Od jakiej kwoty płaci się podatek Belki?

Praktycznie każdy osoba interesująca się światem finansów słyszała o tak zwanym podatku Belki. Ta opłata zwana jest również podatkiem od dochodów kapitałowych, jednak czy dotyczy wszystkich? Od jakiej kwoty obowiązuje podatek Belki? W artykule odpowiemy na to pytanie oraz podpowiemy na kim spoczywa obowiązek jego odprowadzenia i jak można go uniknąć.

Od jakiej kwoty obowiązuje podatek Belki?

Nie istnieje żadna minimalna kwota, która obliguje nas do zapłaty podatku od dochodów kapitałowych. Ze względu na jego charakter, podatek Belki płacimy wyłącznie od uzyskanego przez nas zysku. Oznacza to, odprowadzamy go tylko w przypadku, jeśli uzyskamy przychód z naszych inwestycji lub oszczędności. Jedynym jego wyznacznikiem jest zysk, więc o stosowną kwotę potrącone zostanie nawet kilka złotych z kiepsko oprocentowanej lokaty.

Jak stanowią art. 30a i 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzony w życie w 2002 roku podatek Belki zapłacimy między innymi od:

  • odsetek od pożyczek,
  • odsetek od wkładów oszczędnościowych,
  • zysków z lokat w złotówkach oraz lokat walutowych,
  • przychodów z funduszy inwestycyjnych,
  • dywidend z akcji stanowiących udział w zyskach osób prawnych,
  • odsetek od papierów wartościowych,
  • należnych zysków ze sprzedaży akcji lub papierów wartościowych,
  • przychodów z pracowniczych funduszy emerytalnych,
  • przychodów ze zbycia derywatów.

Od rodzaju przychodów, za które obowiązuje nas opłacenie podatku Belki, zależy forma jego rozliczania. Sami musimy go odprowadzić tylko w określonych przypadkach.

Kto odpowiada za odprowadzenie tej daniny?

Podatek Belki wynosi obecnie 19% od każdego z naszych dochodów kapitałowych, co wraz z niskimi stopami procentowymi sprowadza praktycznie do zera zysk z lokat czy kont oszczędnościowych. Dobrą informacją jest to, iż podatek Belki odprowadzany jest automatycznie przez bank lub instytucję finansową, która zajmuje się naszymi środkami. Na nasze konto trafia zysk pomniejszony o kwotę podatku od dochodów kapitałowych. Oznacza to, że zazwyczaj nie musimy przejmować się rozliczeniami z urzędem skarbowym. O pieniądze należne fiskusowi automatycznie pomniejszana jest nasza wypłata.

Istnieją również sytuacje w których podatek Belki musimy odprowadzić na własną rękę. Są to wszystkie środki, które trafią do nas z zagranicznych towarzystw funduszy inwestycyjnych. W tym przypadku otrzymujemy kwotę brutto, od której sami odprowadzamy daninę. To istotna wiedza, jako że inwestowania w ETF-y stało się w ostatnich latach znacznie bardziej popularne dzięki internetowym aplikacjom. Również w przypadku sprzedaży papierów wartościowych z zyskiem to my będziemy odpowiedzialni za prawidłowe obliczenie i uiszczenie podatku Belki. Informację na temat zysków lub strat z gry na giełdzie umieścić powinniśmy również w deklaracji PIT-38. W przypadku bardziej zaawansowanych operacji finansowych, które powodują naliczenie tej daniny, powinniśmy skorzystać z usług doradcy finansowego z obyciem w sprawach podatkowych i księgowych.

Związek z minimalną kwotą podatku Belki i sposobami jego odprowadzania ma kwestia zaokrąglania kwot w polskiej ordynacji podatkowej. Przed 2012 rokiem końcówki kwot podatku były zaokrąglane w dół do pełnych złotówek, jeśli musieliśmy zapłacić mniej niż 50 groszy. Sprawiało to, że banki mogły oferować lokaty z codzienną kapitalizacją, dzięki czemu przy określonych kwotach można było nie płacić podatku – wystarczyło tylko, aby zysk nie przekraczał minimalnej kwoty zaokrąglenia w górę. Po wprowadzeniu zasady zaokrąglania do pełnych groszy takiej opcji już nie ma, ale istnieją inne sposoby na oszczędzanie bez podatku od zysków kapitałowych.

W jaki sposób uniknąć podatku Belki?

Podatku Belki możemy uniknąć., gdyż zwolnione są z niego niektóre podmioty. Daninie nie podlegają środki na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Konta IKE oraz IKZE mają jednak szereg dodatkowych, własnych warunków (wiek i liczba wpłat), które należy spełnić.

Wiele osób pyta obecnie czy danina od zysków kapitałowych obowiązuje w przypadku PPK (pracowniczych planów kapitałowych). Podatek Belki będzie należało odprowadzić wówczas, gdy zdecydujemy się na zwrot zgromadzonych przez nas środków przed ukończeniem 60. roku życia. Zwolnieni zostaniemy z tego obowiązku, jeśli pieniądze z PPK pójdą na wkład własny przy kredycie hipotecznym lub na leczenie.

Innym sposobem na uniknięcie podatku Belki są inwestycje alternatywne (należą do nich przedmioty kolekcjonerskie, obrazy, klasyczne samochody, whiskey czy sztabki złota nabyte w formie fizycznej). Muszą być jednak długoterminowe i zmienić właściciela najwcześniej pół roku od zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *