Promocje bankowe – jak oszczędzać pieniądze zakładając konto bankowe

Konta bankowe Oszczędzanie

Każdy lubi mieć dużo pieniędzy szczególnie, kiedy może je zaoszczędzić, bo nic tak nie poprawia humoru jak pokaźna sumka na naszym koncie. Dla niektórych wtedy rozwiązują się wszystkie problemy, a niektórzy rozwijają jeszcze większe problemy, ale to wybór każdego z osobna w końcu żyjemy w wolnym kraju. Dobrym narzędziem do gromadzenia pieniędzy jest konto bankowe, a jeszcze lepszym takie konto, które od czasu do czasu obdaruje nas niewielkim zastrzykiem pieniędzy albo zwróci nam kilka procent z naszych wydatków.

Promocje bankowe to tak naprawdę nic innego jak zwykłe promocje, które często możemy spotkać w hipermarketach, sklepach odzieżowych, czy w sklepach z elektroniką itp. Jedyna różnica między bankami, a pozostałymi sklepami jest taka, że banki nie muszą nas zachęcać, co chwilę czymś nowym. Wystarczy, że złapią nas na haczyk i dorzucą jakiś produkt długoterminowy, na przykład kredyt, co pozwala im czerpać z nas ciągłe zyski w długim okresie czasu. Dlatego jeżeli chcemy uzyskać lepsze warunki i coś na tym zyskać, dobrym rozwiązaniem jest zostać nowym klientem. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta, zakładajmy nowe konta w bankach, w których to kont jeszcze nie mamy. Nowy klient na start dostaje dużo więcej przywilejów. Nowy klient dla banku to nowe środki finansowe, co w dużej mierze bardziej opłaca się bankowi, niż grupa stałych klientów, z których co prawda też jest zysk, ale stały. W ten sposób banki powiększają swój kapitał. Obecnie właśnie tak są ukierunkowane promocje bankowe, cała ta polityka jest stworzona dla pozyskania nowych klientów.

Ale to nie znaczy, że nie opłaca się z tego korzystać. Wręcz przeciwnie, bo jeżeli dobrze wybierzemy ofertę to możemy na tym tylko zarobić. Obecnie wiele banków zachęca nas ciekawym oprocentowaniem na przykład 4% tak jak to proponuje bank BGŻ BNP Paribas, lecz tylko w skali roku, do tego dorzuca 120zł, lecz znowu, jeżeli wykonamy transakcję bezgotówkową w marcu i kwietniu w wysokości minimum 500zł i to wszystko właśnie tylko dla osób, które jeszcze nie miały konta w tym banku. Wiele banków także organizuje różne konkursy, w których to jest do zgarnięcia kilka ciekawych nagród jak na przykład tablety, smartfony, smartwatch’e, premie pieniężne i wiele innych. Wystarczy spełnić tylko konkretne warunki, które nam narzucają jak na przykład założyć konto i do tego lokatę oprocentowaną. Ale większość banków zachęca głównie tym, że dostaniemy od nich kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych na samym początku za zwykłe założenie konta.

Dobrym rozwiązaniem jest usługa, którą proponuje coraz więcej banków, a mianowicie mowa o usłudze moneyback. Jest to dosyć ciekawa, miła i opłacalna usługa, a ogólnie mówiąc chodzi o to, że jeżeli płacimy za konkretne rzeczy jakiś procent ich wartości wraca nam z powrotem na konto. Na przykład za paliwo, za zakupy przez internet, w hipermarketach, a nawet możemy dostać jakiś procent za wpływ pensji na konto.

Jeżeli jesteśmy dosyć dobrze zapoznani z aktualnymi ofertami i promocjami bankowymi możemy liczyć nawet na sto-kilka złotych miesięcznie, co daje tysiąc-kilkaset złotych zwrotów w ciągu roku z usługi moneyback. Wydaje się to nawet ciekawe, bo zarobione w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na lokatę długoterminową z możliwością kolejnych wpłat, co po kilku latach może zaowocować dosyć pokaźną sumką pieniędzy. Ale możemy także po prostu zainwestować w siebie kupując sobie coś na bieżąco. Tak czy inaczej to się opłaca.

Jeżeli naprawdę zależy nam na oszczędzaniu pieniędzy to takie promocje bankowe są jednym z wielu świetnych sposobów. Jednak jest kilka minusów wynikających z samego działania w tym kierunku i z tym związanych. Pierwszym i w zasadzie najbardziej istotnym, z którego powodu wielu ludziom nie chce się tego robić to czas, jaki musimy poświęcić na tego typu poszukiwanie promocji i branie w nich udział. Aby wybrać dla siebie odpowiednią ofertę trzeba poświęcić sporo czasu, bo w chwili obecnej jest multum ofert i dobrą rzeczą jest zapoznanie się z większością, dzięki czemu będziemy mogli oszacować, co jest dla nas najlepsze. Następnie trzeba także poświęcić czas na wypełnienie wszystkich wynikających z promocji wymogów, bo niektóre wymagają nawet kilku operacji przez kilka miesięcy, aby zyskać większe pieniądze. Kolejna rzecz to wyrażenie zgody na kontakty marketingowe, co skutkuje tym, że będziemy bombardowani ofertami bankowymi przez telefon i e-mail’a, lecz i na to jest sposób, bo możemy wycofać zgodę na kontakt w celach marketingowych tylko musimy dobrze przeczytać umowę, gdyż może być w niej zawarte, że złamiemy w ten sposób warunki promocji. No i kolejny minus jest taki, że musimy być dobrze zorganizowani, ponieważ żeby zarobić więcej potrzebujemy większej ilości kont, którymi trzeba zarządzać. Trzeba wiedzieć, w jakim terminie wykonać konkretną operację i jakie przelewy, aby wypełnić warunki promocji.

Promocje bankowe to świetne źródło oszczędności, jeśli nie damy się zawładnąć obietnicami z kosmosu i sami będziemy na bieżąco analizować oferty. Musimy być także dobrymi logistykami i kombinatorami, aby spełniać wymogi promocji, gdyż wtedy nie zarobimy. Jedno jest pewne, nie każdemu się to może opłacać, bo nie dla każdego liczy się pieniądz w tych trudnych czasach.

Aleks Budziak