Skimming – chrońmy karty

Inne Konta bankowe

Skimming to nazwa przestępstwa polegającego na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego w karcie płatniczej bez wiedzy jej posiadacza. Skopiowany pasek magnetyczny wykorzystuje się do wytworzenia kopii zeskanowanej karty płatniczej, a następnie płacenia nią w punktach usługowych i wybierania za jej pomocą pieniędzy w bankomacie. Podrobiona karta zachowuje się tak jak oryginalna i pieniądze wydane lub wybrane z bankomatu za jej pomocą są po prostu ujmowane z konta bankowego przypisanego do danej karty.
Podróżuj wygodnie z kartą kredytową BNP Paribas

Rodzaje skimmingu

Jeżeli dane z naszej karty zostaną skradzione przez sprzedawcę w sklepie czy innym miejscu gdzie dokonujemy zapłaty za dobra i usługi, mamy do czynienia ze skimmingiem w placówce handlowej bądź usługowej. Wówczas złodziej nie zawsze ma możliwość poznania naszego kodu PIN. Skaner, który sczytuje dane z naszej karty może być umieszony w podrabianym terminalu, pod stołem, ladą, a nawet w ręce sprzedawcy. Posiadając dane skradzione z naszej karty może on wykonać jej kopię i wykorzystać podrobioną kartę do transakcji, które nie wymagają autoryzacji, takich jak przykładowo płatności zbliżeniowe. Jeżeli natomiast do przestępstwa dojdzie w bankomacie bardzo prawdopodobne, że także nasz kod PIN zostanie skradziony. Przy skimmingu bankomatowym do czynienia mamy z instalowaniem na bankomatach, bądź w samym czytniku na karty w bankomacie, specjalnego urządzenia, które pozyskuje dane z naszej karty. Dodatkowo zainstalowana kamerka czy fałszywa klawiatura pozwala poznać złodziejom nasz kod PIN. W momencie umieszczenia karty w czytniku kart ze skimmerem (urządzeniem do kopiowania danych), skimmer sczytuje wszystkie nasze dane i przesyła je do przestępcy najczęściej drogą radiową, lub zapisuje je na wbudowanej karcie pamięci. Na podstawie tych danych złodziej ma możliwość wykonania dokładnej kopii naszej karty, a następnie może dokonać zapłaty podrobioną kartą niemal wszędzie, bo zna nasz PIN. Co ważne, to, że w naszej karcie zamontowany jest chip nie oznacza, że skimming nas nie dotyczy. Zdecydowana większość kart w Polsce to karty hybrydowe, które łączą w sobie kartę magnetyczną, chipową i zbliżeniową. Skopiowanie samego paska magnetycznego z naszej karty hybrydowej wystarczy, by skopiować kartę i użyć jej w urządzeniu, które obsługuje karty magnetyczne.

Jak się bronić przed skimmingiem bankomatowym?

Aby nie paść ofiarą skimmingu bankomatowego należy nie korzystać z bankomatów, które wyglądają podejrzanie. Naszą czujność powinien wzbudzić dziwnie wyglądający czytnik kart, wystająca ponad poziom obudowy klawiatura, kamery skierowane na klawiaturę czy dziwne zarysowania bądź pozostałości kleju na obudowie. Niektóre źródła podają, że aby uniemożliwić skopiowanie naszej karty należy wsuwać ją do bankomatu i wyciągać z niego nieregularnie i bardzo powoli. Najlepszym rozwiązaniem jest niekorzystanie z podejrzanie wyglądającego bankomatu. Aby zminimalizować zagrożenie płynące ze skimmingu należy korzystać z bankomatów, które znajdują się w oddziale banku. W takich miejscach najczęściej zainstalowany jest monitoring i trudno przestępcy zainstalować tam urządzenia do wykradania danych z karty. Nawet jeżeli udałoby mu się zainstalować tam urządzenie do skimmingu monitoring pozwoli policji szybko go namierzyć.  Najbezpieczniej korzystać tylko ze znanych nam bankomatów, ponieważ szybko zauważymy jakiekolwiek zmiany w ich wyglądzie. Bardzo ważnym jest, aby podczas wybierania pieniędzy z bankomatu zasłaniać ręką czy portfelem klawiaturę z góry oraz z boku w momencie wpisywania kodu PIN. Zminimalizuje to szanse na poznanie naszego kodu PIN przez osoby nieuprawnione.

Jak się bronić przed skimmingiem w placówkach handlowo-usługowych?

Podczas płacenia kartą za towary czy usługi powinniśmy zawsze mieć naszą kartę na oku. Kiedy kelner, kasjer lub sprzedawca zechce odejść gdzieś z naszą kartą powinniśmy iść razem z nim i obserwować uważnie co dzieje się z kartą płatniczą. Jeżeli sprzedawca bez uzasadnionego powodu przeciąga naszą kartę przez czytnik więcej niż raz albo wkłada ją do terminala, który nie jest połączony z klawiaturą, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zgłosić podejrzane zachowanie sprzedawcy kierownikowi sklepu czy lokalu. Podczas płacenia kartą płatniczą zwróćmy uwagę na kwotę wyświetloną na terminalu, jeżeli nie zgadza się z rachunkiem, należy to zgłosić sprzedawcy. Podczas zatwierdzania transakcji kodem PIN powinniśmy także zasłaniać klawiaturę ręką lub portfelem, by nikt nie mógł poznać naszego PIN-u. Aby być pewnym, że nasze karty są bezpieczne i nikt nie wykorzystuje nielegalnie stworzonych duplikatów, należy uważnie sprawdzać stan naszego konta i wyciągi dotyczące transakcji kartą płatniczą. W razie jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie trzeba skontaktować się z bankiem. W razie podejrzenia padnięcia ofiarą skimmingu natychmiast musimy zastrzec kartę i zgłosić przestępstwo na policję. Bank do 90 dni od zgłoszenia zdarzenia powinien zwrócić nam skradzioną kwotę. Zazwyczaj nie ma z tym większego problemu, bo przestępcy, który wykorzystują skimming w Polsce wybierają pieniądze poza granicami naszego kraju.

Podsumowując, aby nie paść ofiarą skimmingu, czyli kradzieży danych z naszej karty i wykonaniu kopii karty, powinniśmy zachować ostrożność podczas dokonywania transakcji za pomocą karty płatniczej. Każda podejrzana zmiana w wyglądzie terminala czy bankomatu musi zostać zgłoszona odpowiednim osobom, a my nie powinniśmy z takich urządzeń korzystać. Musimy regularnie sprawdzać stan naszego konta i wyciąg z transakcji z wykorzystaniem karty. Aby być spokojniejszym powinniśmy mieć ją zawsze na oku podczas płacenia oraz w miarę możliwości zasłaniać klawiaturę w trakcie wpisywania kodu PIN.

 

Aleksandra Lukoszek