Skimming w bankomatach. Czy jesteśmy bezpieczni?

Inne

Bankomat. Dobrodziejstwo wynalezione w dwudziestowiecznej Anglii. Do dnia dzisiejszego maszyna ta umożliwia nam wybieranie gotówki, bez potrzeby udania się do placówki bankowej. Przez lata była udoskanalana i obecnie pozwala nam nie tylko podejmować pieniądze, ale także wpłacać je, zlecać przelew, sprawdzać historię operacji a nawet drukować saldo naszego konta.

Wspaniałe prawda? Niestety wraz z rozwojem możliwości naszego cudownego mini banku, stały się także obiektem zaintereoswania przestępców. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Łatwiej wyciągnąć pieniądze z metalowej maszyny niż napaść na bank.  Jednym właśnie ze sposobów jaki przestępcy wykorzystali bankomat jest Skimming. Czym jest to obco brzmiące pojęcie? Skimming to rodzaj przestępstwa, a polega on na tym, że obce zainstalowane w bankomacie oprogramowanie zczytuje z naszej karty płatniczej dane z paska magnetycznego i przekazuje je osobom do tego nie uprawenionym. Zczytane w ten sposob dane służą złodziejom do stworzenia fałszywej karty, którą będą mogli korzystaćz naszych środków na koncie. Przerażające prawda? Ale to nie wszystko. Do pełnego dostępudo naszych pieniędzy potrzebny jest jeszcze jeden szczegół. Nasz kod PIN. Jak bandyci go pozyskują? Sposobów na to jest klika. Jednym z nich jest proste urządzenie, które na grywa obraz. Wystarczy do tego mała kamera zainstalowana tak, aby podpatrzeć klawiaturę na której wpisujemy nasz PIN. Innym bardziej wymyślnym spososbem jest podmiana klawiatury. Jak to działa? Fałszywa klawiatura zapamięta jakie klawisze naciskaliśmy wpisując nasz kod dostepu. Z takim arsenałem cyfrowych zabawek, złodzieje uzyskują pełną mozliwość dysponowania naszymi pieniędzmi poprzez bankomat i mogą dokonywać płatności w placówkach handlowych i usługowych gdzie jedną z metod płatności będzie karta. Czy to oznacza, że lepiej nie wybierać pieniędzy z bankomatu? Otóż nie. Na szczęście banki idąc za ciosem wprowadzili szereg udoskonaleń, które bardzo utrudniają, a nawet uniemożliwiają Skimming. Jakie zabiegi zastosowały banki? Po pierwsze zmiany w budowie otworu na kartę.  Wejście na kartę może być grube, wyposażone w gąbkę i mechanizm wewnątrz, który po włożeniu karty lub przy jej wyciąganiu powoduje wibracje samej karty. Tak drgająca karta bardzo utrudnia zczytanie danych. Są również zabezpieczenia wewnetrz czytnika w postaci róznych zakrzywień i ząbków, które uniemożliwiają samą instalacje złodziejskiego oprogramowania. Mimo coraz to nowszych sposobów ochrony bankomatu przed tym haniebnym procederem, nic nie zabezpieczy naszych pieniędzy lepiej niż nasza ostrożność.

Najlepiej korzystać z bankomatów umiejscowionych blisko jakiegos punktu bankowego, a jeśli wybieramy pieniądze w miejscu odosobnionym, to należy przyjżeć się dokładnie maszynie. Należy zwracać uwagę na czytnik karty, czy nie jest on porysowany, czy nie wystaje coś z jego obudowy. Sprawdzić czy jeśli jest jakis obiektyw, to czy nie jest on skierowany za bardzo na naszą klawiaturę. Panel do wpisywania pinu, należy również obejrzeć. Gdy ma ślady ingerencji, wystające elelmenty, jest poniszczony, wtedy jest duża szansa, że został on zmodyfikowany i nie jest bezpieczny.

W przypadku gdy posiadamy karty z tak zwanym chipem, sprawa wygląda nieco inaczej. Proceder kradzieży danych wygląda tak samo jak w zwyklej karcie magnetycznej, ale tutaj pojawia się dodatkowe zabezpiczenie ze strony oprogramowania bankomatu. Mianowicie nawet jeśli uda się zeskanować dane z karty i stworzyćfa łszywą kartę z paskiem magnetycznym, sam bankomat zainicjuje program który nazywa się EMV. Program ten porozumiewa się z naszą kartą, która informuje go o tym, że nasza karta posiada chip. Następnie program nawiązuje połączenie z chipem. Jeśli nie wykryje chipa na karcie transakcja nie dojdzie do skutku. Tak więc skopiowana karta nie będzie działać, bo nie posiadaćbędzie naszego chipa. Zabezpieczenie modułem EMV jest obecnie standardem w bankomatach w całej Polsce i Uni Europejskiej, niestety są regiony świata gdzie EMV nie jest tak powszechne, co pozwala na rozprzestrzenianie się skimmingu.  Bez względu na to jak dobrze zabezpieczony jest bankomat warto czasami postać chwilę dłuzej i upewnić się, że jest on bezpieczny do wykonywania transakcji. Ostrożność i czujność mogą uratować nasze pieniądze przed kradzieżą, zanim zrobią to same zabezpieczenia bankomatu.

 

Mariusz Kijko