Ubezpieczenia podróży – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenia

Wyjazd na urlop, wakacje czy dłuższą wycieczkę z biurem podróży lub samodzielnie wymaga zadbania o bezpieczeństwo. Podczas podróżowania po Polsce nie powinniśmy mieć problem z ewentualnymi wypadkami czy nagłą chorobą. Gdy wyjeżdżamy za granicę, bardzo ważne jest wykupienie ubezpieczenia podróży. Dowiedz się, co obejmują ubezpieczenia turystyczne i dlaczego są tak potrzebne.

Ubezpieczenia podróży – dlaczego warto o nich pamiętać?

Wyjazd za granicę wiąże się z możliwością wielu nieprzewidzianych przypadków. Zagubienie bagażu, opóźnienie samolotu, konieczność skorzystania na miejscu z pomocy lekarskiej czy nieszczęśliwy wypadek i powrót do Polski po wypadku bardzo często oznacza nie tylko stres, ale i duże koszty. Koszty leczenia poza granicą naszego kraju są ogromne i niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe turystów. Wykupienie ubezpieczenia podróży oznacza bezpieczeństwo i chroni przed ogromnymi wydatkami przy nieszczęśliwych wypadkach.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Podstawą polisy turystycznej są koszty leczenia. To właśnie one najczęściej uderzają po kieszeniach turysty. Wystarczy zatrucie lub wirus, aby konieczna była wizyta lekarska. W poważniejszych przypadkach potrzebna może być hospitalizacja, wykupienie środków medycznych, transport medyczny do kraju. Niewiele osób jest w stanie pokryć takie koszty z własnej kieszeni. Ubezpieczenie podróży zapewnia pokrycie kosztów leczenia do sumy gwarantowanej.
Gdy podróżujemy po Europie, warto wykupić polisę z gwarantowaną sumą leczenia wynoszącą minimum 30 tys. euro. Przy podróżach poza Europę, najlepiej zwiększyć tę sumę do co najmniej 60 tys. euro. Z bardzo wysokich kosztów usług medycznych słyną Stany Zjednoczone, Kanada oraz Australia. Polacy, którzy planują zwiedzanie tych krajów, powinni rozważyć zakup polisy turystycznej zapewniającej pokrycie kosztów leczenia bez limitu. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny wykupić do swojego ubezpieczenia podróży specjalny dodatek (w polisach jest on oznaczony jako „choroby przewlekłe”). Czasami taki dodatek wymagany jest także dla kobiet w ciąży.

Odszkodowanie NNW i OC

Podstawowa polisa turystyczna zapewnia pokrycie kosztów leczenia. Gdy chcemy ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków, powinniśmy dokupić NNW. Jest to ubezpieczenie, które obejmuje m.in. złamanie ręki lub nogi, rozbicie głowy, połamanie żeber oraz inne wypadki. Zapewnia ono odszkodowanie, które jest rekompensatą za ból, dyskomfort. Zadośćuczynienia obejmują również śmierć – wtedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaca rekompensatę rodzinie. NNW dobrze sprawdzi się dla turystów, którzy planują bardziej ekstremalny wypoczynek. Na polisie oznaczona jest suma gwarantowana, a odszkodowanie stanowi jej procent.

Wykupienie OC w życiu prywatnym to również warta rozważenia opcja. Z tej polisy zostaną bowiem pokryte ewentualne straty, których będziemy sprawcami (np. gdy zniszczymy coś w hotelu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *