Ubezpieczenie samochodu – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę

Ubezpieczenia
Ubezpieczenie samochodu – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę

Ubezpieczenie samochodu = duży wydatek. Z tym najszybciej nam się kojarzy ubezpieczenie pojazdu. Decydując się na własne cztery kółka pod uwagę musimy wziąć, nie tylko koszty paliwa czy wymiany części, ale również właśnie ubezpieczenia, które jest obowiązkowe. Na rynku znajdziemy całą masę firm, które będą kusiły zniżką za jazdę bez szkody czy okres posiadania prawa jazdy. W jednych reklamach znajdziemy kuszące kobiety, w innych zaś ludzi ubranych z klasą, którzy mają budzić wiarygodność, podkreślać profesjonalizm działań. Warto samemu, poświęcić chwilę i zagłębić się w świecie ubezpieczeń. Tym bardziej, że nie są to trudne tematy, a każda wiedza jest na wagę polskiego złotego. Zacznijmy więc od wyjaśnienia dwóch rodzajów ubezpieczenia: OC i AC. OC, czyli odpowiedzialność cywilna. Te ubezpieczenie jest obowiązkowe i musi posiadać je każdy pojazd, który ma zamiar poruszać się po polskich drogach; motorower, motocykl, traktor, przyczepa itd. Ważną informacją jest również fakt, że z OC możemy swobodnie poruszać się po krajach Europejskich. Jednak jeśli planujemy wyprawę do krajów wschodnich Unii Europejskiej musimy dodatkowo wykupić tzw.” Zieloną Kartę”. AC- auto casco, jest to ubezpieczenie pojazdu od nieszczęśliwych wypadków- pożar, powódź czy kradzież. AC jest najdroższym ubezpieczeniem dlatego ubezpieczalnie nie narzucają, że musimy je wykupić. Każdy decyduje samodzielnie. Towarzystwa mają przeróżne warianty, dlatego warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia; czy obejmuje on konkretne zdarzenia, czy wszystkie tzw. All Risk. Często pojawia się NWW, czyli ochrona życia kierowcy i pasażerów lub tylko ochrona życia kierowcy.  Te ubezpieczenie gwarantuję nam odszkodowanie od uszkodzeń ciała w wypadku, wsiadania do pojazdu czy wysiadania. Przede wszystkim również w wyniku śmierci wypłacone zostanie odszkodowanie. Podstawowe zagadnienia zostały omówione, możemy przejść do konkretów. Można powiedzieć, że ubezpieczenie samochodu jest jak garnitur- najlepszy skrojony na miarę. Firmy ubezpieczeniowe dają nam dużą możliwość manipulacji usługami.

Warunki ubezpieczenia OC są regulowane ustawowo więc tutaj towarzystwa nie mają dużego pola popisu, zupełnie inaczej jest w przypadku AC. To na co powinniśmy zwrócić największą uwagę zestawiając ze sobą kilka ofert, to oprócz ceny ogólne warunki ubezpieczenia. W tym przypadku tanio, nie zawsze się sprawdza. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy dwie podstawowe informacje; zakres ubezpieczenia, czyli wiadomości od jakich wydarzeń i ryzyk będziemy chronieni oraz wyłączeń od odpowiedzialności, to te sytuacje, których ubezpieczenie nie obejmuje.  Pełne ubezpieczenie powinno brać odpowiedzialność nie tylko za tak oczywiste uszkodzenie pojazdu w wypadku komunikacyjnym, ale również za pożar, kradzież pojazdu jak również poszczególnych jego elementów np.: koła. Jeżeli tak kompleksowa oferta to dla nas za dużo, nie ma problemu możemy zdecydować się na minicasco. Dla wymagających natomiast, wcześniej wspomniane all risk, które gwarantuję wypłatę odszkodowania za każde zdarzenie, pod warunkiem, że nie zostało ujęte w wyłączeniu od odpowiedzialności. Powinniśmy też zastanowić się nad formą likwidacji szkody tzn.: kiedy nasz pojazd zostanie uszkodzony w wypadku, czy wybierzemy formę bezgotówkową – zostawiamy auto w serwisie i niczym się nie martwimy, czy gotówkową- bierzemy pieniądze, sami walczymy o przywrócenie samochodu do stanu sprzed zdarzenia. Opcja bezgotówkowa jest niestety droższa, ale oszczędza nasz czas i nerwy. Tutaj warto też dowiadywać się na jakich częściach dana firma ubezpieczeniowa tworzy wyceny szkód. Możliwy jest wybór opcji ze stałą sumą ubezpieczenia, co to oznacza? W razie wypadku i wypłaty odszkodowania  towarzystwo przeprowadza dodatkową wycenę pojazdu, jeżeli uzna, że wartość spadła automatycznie zostanie przyznane nam niższe ubezpieczenie. W naszej gestii leży  zadecydowanie, czy zapłacimy wyższą składkę, czy podejmiemy ryzyko utraty części odszkodowania. Niektóre towarzystwa oferują tzw. odnawialną sumę ubezpieczenia, co to oznacza? W czasie trwania polisy, doszło do kilku zdarzeń, za które zostały wypłacone odszkodowania – to pomniejsza naszą sumę ubezpieczenia. Opcja “odnawialna suma ubezpieczenia” gwarantuje utrzymanie sumy ubezpieczenia niezależnie od liczby szkód. Koniecznie chcąc zaoszczędzić na składkach ubezpieczenia, możemy zadeklarować, że pewną część szkód będziemy pokrywać z własnej kieszeni. Zazwyczaj określa się to procentowo np.: 5% czy 10% z każdej szkody pokryjemy z własnego budżetu. Co natomiast z usterkami bardzo drobnymi? Tego dotyczy franszyza integralna, która może być wyrażona procentowo jak i kwotowo w zależności od sumy ubezpieczenia. Jeżeli w umowie ubezpieczenia próg franszyzny zaczyna się od 700zł, a szkodę wyceniono na 600zł to odszkodowanie niestety nie zostanie nam wypłacone. Warto doczytać tego punktu w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Nie jest łatwo wybrać dobre ubezpieczenie. Tutaj niestety cena przekłada się na jakość naszego pakietu ochrony. Dobrze przed rozpoczęciem porównywania ofert zastanowić  się od jakich zdarzeń chcielibyśmy być chronieni, które szkody najczęściej nam się zdarzały, czy w jakich momentach samochód odmawiał posłuszeństwa. Dużym udogodnieniem jest Internet, nie musimy biegać od drzwi do drzwi ubezpieczalni. Możemy rozsiąść się w fotelu i w Internecie poczytać o tym jak znaleźć dobre ubezpieczenie, ale również w Internetowych porównywarkach ubezpieczeń możemy znaleźć oferty najbardziej dla nas komfortowe. Przypomnę raz jeszcze, warunki ubezpieczenia powinny być dla nas najważniejsze i to na nich powinniśmy skupić naszą uwagę. Aspekt cenowy powinien znajdować się na drugim miejscu. Dobrze też zapoznać się z opiniami innych klientów z obsługi jakich towarzystw byli zadowoleni, a do jakich mieli zastrzeżenia.

Sylwia Paczkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *